„Zahradnice letos v našem městě vysadí 54 tisíc letniček. Je to podobné množství jako v minulých letech. Kromě budování příjemnějšího a živého prostředí pro všechny Hradečany letničky podporují důležitou biodiverzitu, lákají turisty a inspirují k tomu, abychom se starali o naše veřejné prostory,“ říká náměstek primátorky odpovědný za Technické služby Hradec Králové Pavel Vrbický.

Na hradeckých záhonech budou nejčastěji k vidění begónie, které tvoří přibližně jednu třetinu všech letniček. Mezi nimi budou v hojném počtu také afrikány a petúnie. „Letničky vybíráme s ohledem na městskou zátěž a jejich spolehlivost. Mezi 31 druhy květin vyzkoušíme také tři novinky, které vysadíme v Jiráskových a Žižkových sadech, na Masarykově náměstí a v sadech architekta Lisky. Budou to odlišné druhy afrikánů, petúnií a jiřin,“ vysvětluje Daniela Maternová ze střediska městské zeleně Technických služeb Hradec Králové. Oproti minulému roku budou obměněné i barvy. Smíšený záhon se na Masarykově náměstí promění do odstínů oranžové, modré a bílé.

Nový odbavovací systém začal hradecký dopravní podnik postupně zavádět už loni.
Hradečákům mizí z účtů chybné částky za jízdenky. Dopravní podnik se omluvil

Výsadba potrvá zhruba tři týdny. „Každoročně je to pro nás velká výzva a zároveň radost, kterou pro všechny vytváříme. Časově nejnáročnější jsou vždy Jiráskovy sady, do kterých vysadíme až 23 tisíc květin,“ uvádí Maternová. Samotnou výsadbou ale péče o květinové ornamenty nekončí. O tisíce letniček se pracovníci z TSHK starají celou sezónu.

Problémy mají mimo jiné s vandaly a majiteli psů, kteří letničky cíleně ničí nebo na záhony i přes platnou vyhlášku pouští své čtyřnohé miláčky. „Záhony musíme pravidelně zalévat, hnojit, odstraňovat plevel nebo jinak opatřovat. O to více nás pak mrzí, když nám je nezodpovědní lidé ničí,“ doplňuje Maternová.

Mohlo by vás zajímat: Nedělní supercela u Hradce. Podívejte se na záběry bouřkových mraků

Zdroj: Tomáš Michálek