Vytrvalá rýma či zčervenalá bělma, při ruce neustále papírové nebo obyčejné kapesníky. Tak během tří týdnů poznáte alergiky na pyl. Podle zdravotníků přitom alergiků stále přibývá.

„Na hlavní sezonu je ještě brzy. Pravda, máme tu některé pacienty, kteří jsou alergičtí na pyl, ale na jejich hlavní nápor a první rozkvetlé břízy si zřejmě nějaký ten den počkáme,“ řekl lékař Ladislav Strnad z královéhradecké ordinace alergologie a klinické imunologie.

Je možné, že právě břízy, které alergie způsobují, rozkvete dřív. O víkendu totiž meteorologové slibují, že se teploty podstatně zvýší, mají se pohybovat kolem šestnácti až sedmnácti stupňů.

Právě pylová zrna břízy budou v nejbližších týdnech nejvíce známým alergenem. V teplejších dnech, které mají přijít, se také budou pomalu zvyšovat koncentrace pylu jasanu, habru, jilmu či vrby.

Dnes je již ovšem k dispozici pylová informační služba, která zájemcům přesně nabídne, které pyly jsou aktuálně v ovzduší.

„Opakuje se to každý rok, jen počet pacientů přibývá. Jenže alergiím nelze předejít, protože zatím odborníci nepřišli na to, co je v případě pylů jejich spouštěcím mechanismem. Nikdo totiž neví, jestli je to například dědičné nebo za alergií stojí jiný důvod. Obranou je vakcinace,“ vysvětloval Ladislav Strnad. Jak dodal,  hlavním cílem je zjistit, na co jsou vlastně pacienti alergičtí –  na trávy, byliny, nebo dřeviny.

„Ne, ne kdepak, děkuji. Můj kamarád absolvoval hned několik vyšetření, ale nikdo přesně nezjistil příčinu jeho zdravotních problémů. Tak přetrpím dny, především když kvetou břízy, s papírovými kapesníky nebo si koupím kapky proti rýmě. Rýma se mi opakuje  každý rok, už jsem si na ni zvykl,“  řekl pan Zdeněk z Královéhradecka.

Odborníci varují, že nikdo by neměl alergie podceňovat. Zdravotní komplikace se mohou prohlubovat a alergie se může změnit v astma.

Pyly přinášejí zdravotní potíže

Mezi nejrozšířenější alergie patří přecitlivělost na pyly, která může vzniknout v kterémkoli věku. Pylová zrna obsahují alergizující bílkoviny, které dráždí hlavně dýchací ústrojí. Typickými příznaky jsou oteklé sliznice, alergická rýma, slzení a potíže s dechem.

Nejčastěji způsobují problémy pyly trav, méně často dřeviny a byliny. Mnozí pacienti trpí mnohonásobnou alergií na více druhů rostlin.

Odborníci varují: nikdo by neměl alergie podceňovat. Zdravotní komplikace se totiž mohou prohlubovat a samotná alergie by mohla přerůst až
v astma.