Zedníci, lesníci, svářeči, nástrojaři a řidiči náklaďáků či autobusů. Po těchto profesích je v současné době největší poptávka na hradeckém trhu práce. Například nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví již dlouhodobě přináší vrásky na čele hradecké firmě Stako. „Je to dlouhodobý problém. V podstatě chybí všechny stavební profese. Například nám se nedostává kolem padesáti až šedesáti lidí. I kvůli tomuto nedostatku musíme odmítat některé zakázky,“ nechal se slyšet ředitel společnosti Stako Petr Kulda.

Nedostatek lidí řeší v poslední době i hradecký Dopravní podnik. Ten dokonce kvůli chybějícím pracovním silám musel přistoupit na nepopulární řešení. Jízdní řády linek 6, 8 a 13 okleštil a linku 24R zrušil úplně.

„Nyní nám chybí šest řidičů. Tento stav nám snad do budoucna zčásti vyplní čtyři lidé, které jsou nyní v naší autoškole. Do budoucna však chystáme rozjet v Hradci nové linky, kde budeme potřebovat dalších přibližně deset řidičů,“ uvedl ředitel hradeckého Dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Ohrožené plány?

Ten si v současné době a problémech s nedostatkem pracovní síly nechce připouštět černý scénář, který by při nedostatku dalších řidičů ohrozil plán nových linek. „Budeme spouštět novou náborovou kampaň. Po řidičích se díváme i za hranicemi. Tam je však finanční problém, neboť nás zahraniční přepravci bez problému přeplatí,“ dodal ředitel Dopravního podniku.

„Nejsou lidi.“ Platí to i v obou krajích na východě Čech

Východní Čechy - Jsou to především manuální profese: prodavačky, kuchaři, klasičtí dělníci k pásům do výroby (moderní terminologií operátoři), řidiči, ale také učitelé.

To jsou nejnedostatkovější profese (nejen) v našem kraji. Slovy klasika, nejsou lidi. Chybějí šikovní řemeslníci a všeobecně lidé pracující manuálně. Platit je zlatem, chtělo by se říct. Ostatně, současná válka mezi obchodními řetězci v přeplácení prodavaček je toho důkazem.

Není se čemu divit. Při současné, historicky nízké dvouapůlprocentní nezaměstnanosti, kdy je v kraji bez práce pouhých 9000 lidí, úřady práce nabízejí přes 24 tisíc volných míst. Největší hlad je právě po manuálních pracovnících.

„Struktura poptávaných pracovníků je dlouhodobě stejná. Firmy chtějí operátory k výrobním linkám, řidiče kamionů či autobusů, zástupce technických profesí, ale také kuchaře, číšníky, nově s nástupem jara přibývají také sezonní uplatnění v zemědělství nebo cestovním ruchu,“ řekl ředitel krajského úřadu práce Petr Klimpl.

Nezaměstnanost se bude v příštích měsících právě kvůli sezonním pracím a dále rostoucí ekonomice nejspíš dále snižovat, takže sehnat zaměstnance bude stále náročnější.

Dokonce i hejtman Martin Netolický z ČSSD, která jako levicová strana dbá na co nejvyšší zaměstnanost, uznal, že v kraji nyní máme plnou zaměstnanost. Uplatnění nemají jen ti, kteří makat vysloveně nechtějí.

„Řada zaměstnavatelů by kvůli nedostatku českých pracovníků přivítala příchod kvalifikovaných zahraničních zaměstnanců. Zatím je někteří využívají na krátké brigády,“ dodal Klimpl.