Povolební vyjednávání o budoucnosti radnice v Hradci Králové připomínalo během úterý dusnou atmosféru nad rozehranou partií mariáše. O největší vklad v banku hraje současný primátor a jeho HDK proti vítěznému hnutí ANO. Mimo vítěze včera všichni svorně tvrdili, že kdykoli mohou složit karty a jít do opozice. Zároveň se ale trumfovali, aby v partii o místo ve vedení města neprohráli.

Páru pod pokličkou nadupaného vyjednávacího hrnce přidali zástupci ODS, od kterých si obě soupeřící strany slibovaly, že v pondělní večer kývnou na koaliční svatbu právě jim. Žádnou kartu ale nevynesli. Zvýšili tím svou cenu při jednáních. „Situace v Hradci bude vyžadovat ještě dlouhá a trpělivá jednání,“ řekl krajský šéf ODS Ivan Adamec. Jeho hradečtí kolegové zůstali během dne v úzkostlivém mlčení.

Napětí ve vyjednáváních potvrdili vlivní Piráti, kteří hrají rovněž vysokou hru. „Jediné, co mohu říct, že jednáme, až se z nás kouří, ale nechci teď naše karty vynášet,“ nechal se slyšet lídr Pirátů Pavel Vrbický a připustil, že pokud z jejich priorit u „namlouvačů“ sejde, usedne všech pět pirátů do opozičních lavic.

Boj o vstřícnost ODS má své opodstatnění: pro ANO i HDK má teď cenu hlavní výhry. Jejích pět zastupitelstkých hlasů je rozhodujícím a posledním kamenem každé budoucí koalice. Podporu ANO ve vedení města totiž, i když s výhradami, přislíbila Změna pro Hradec s podporou Zelených. Tato trojkoalice by měla křehkou nadpoloviční většinu 19 křesel v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu.

Zelení vs. primátor

Podle zástupce Změny pro Hradec Adama Záruby je ANO menším zlem, než HDK. „Poté, co jsme s HDK a jeho partnery za posledních osm let prožili, si neumím představit, že bychom se teď objali kolem ramen a začali spolupracovat,“ zmínil Adam Záruba, který si také neumí představit, že by HDK preferovalo jinou politiku, než dělalo dosud. Zelení mají však výhrady i proti ANO. „Pro některé naše členy i voliče je i toto hnutí nepřijatelné,“ dodal zástupce Změny.

I ODS má problém

Jeden z pěti hlasů občanských demokratů získal ve volbách vedoucí úředník hradeckého magistrátu Jiří Bláha, což považuje zákon o obcích za neslučitelné. „V takovém případě může zasáhnout zastupitelstvo nebo se sám zastupitel vzdá jedné z těchto funkcí,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

Zůstane Fink?

Pokud se nakonec ODS rozhodne spolupracovat s HDK, může mít tato koalice - spolu s Piráty a Koalicí pro Hradec - 20 zastupitelů. Piráti již před volbami prohlásili, že je pro ně spolupráce s ANO nepřijatelná. „Naše stanovisko nebudeme měnit ani po volbách. S ANO se můžeme bavit o programových otázkách, ale rozhodně mu nedáme žádnou podporu. A to ani skrytou,“ nechal se slyšet lídr Pirátů Pavel Vrbický. Zdeněk Fink připustil, že v zájmu vytvoření funkční koalice je ochoten oželet svou dosavadní primátorskou funkci: pokud by pokračoval, zapsal by se do historie jako nejdéle sloužící polistopadový hradecký primátor. V úřadě by ho však musel zastoupit někdo z nejvyšších míst kandidátky HDK.
Ve hře o primátora zůstává samozřejmě ODS: vítězem její kandidátky se stal exprimátor Oldřich Vlasák.