Hlídání na internetu
www.hlidanilenka.webnode.cz
www.centrumhlidanideti.cz
www.popelka-hk.com
www.mirienglish.cz/hlidani-deti
www.domelie.cz
www.hlidarna.cz

Jsem studentka, VŠ, 24 let a ráda Vám pohlídám Vaše ratolesti. Tak začíná mnoho inzerátů nabízejících služby chůviček. Pro jedny znamenají přivýdělek, pro druhé vytoužený volný večer. Kvalifikované a prověřené pečovatelky ale nabízejí spíše specializované agentury.

Podle majitelů firem zprostředkovávajících hlídání dětí se zájem o výpomoc v domácnosti každým rokem zvyšuje, i když jsou Češi ještě daleko za západními standardy. Ani na Hradecku se však unavené maminky a tatínkové nemusejí obávat, že by si nemohli udělat příjemné odpoledne nebo večer jen ve dvou, když už prarodiče pomoct nechtějí.

Agentur je spousta a inzerátů například na webu Centrum hlídání dětí.cz také. Ceny se liší podle požadavků rodiny a délky výpomoci. Pohybují se od devadesáti do dvou set korun za hodinu.

„Výhodou agentur je, že nabízejí chůvičky s referencemi a zkušenostmi. Většinou jsou to zdravotní sestry, učitelky, pečovatelky, ale také studentky. Ty jsou

buď z pedagogických fakult nebo mají zkušenosti s péčí o děti například z dětských center. Rodiče s námi mají smlouvu a díky zaslanému životopisu předem ví, kdo bude o jejich ratolesti pečovat,“ říká majitel agentury Kouzelná chůva – Mary Poppins Agency Zbyněk Severa.

Ta má ve své databázi kolem 180 pečovatelek, které hlídají děti na Hradecku, Pardubicku i Chrudimsku. „Někdo chce spíše mladší a energické chůvičky, které připraví dětem celodenní program, někdo naopak dává přednost starším zkušeným paním se starou školou. Záleží také na místě bydliště,“ vysvětluje Severa.

Finančně výhodnější bývá pro rodinu dlouhodobá spolupráce, ta také převažuje. Pokud se však stane něco nečekaného a rodiče nemají kam své potomky „odložit“, je možné si chůvičku za zvýšenou cenu zajistit i velmi narychlo.

Péči o miminka do jednoho roku nabízí v Hradci například Pepinka Babysitting, která také provozuje jesličky, školku a přepravu Babytaxi. Mama agentura zprostředkovává hlídání dětí v jejich domově, ale také přijímá děti od jednoho roku věku do soukromé Školičky Motýlek v Hořické ulici. Hlídání je často možné zkombinovat také s doučováním, úklidem nebo péčí o zahradu.

Cena chůvy
Částka, kterou si agentury nebo chůvy za hlídání účtují se pohybuje někdy od 50 korun za hodinu. Horní hranice může být až 200 korun. Číme je delší doba hlídání tím je cena za hodinu nižší.

Co na to psycholog Jan Lašek

Myslím si, že to rozhodně není na škodu. Samozřejmě záleží na tom, jaká je daná paní na hlídání, jak staré je dítě a jak je samostatné, a samozřejmě také na tom, jaká je rodina. Babysitting v zahraničí funguje už dlouhou dobu a kdyby s tím byly problémy, tak by dávno zanikl. Český fenomén hlídajících babiček je světovou raritou. Máme to zažité po desetiletí, ale postupně se to budeme odnaučovat. Není od věci, když dítě občas přijde pohlídat někdo cizí. Je to pro něj sociální trénink, při kterém musí předvést před někým cizím, jak je či není vychované. Samozřejmě to nemůže fungovat tak, že budou rodiče dětem vyhrožovat, že na ně přijde ta zlá paní, která je srovná do latě. Hlídání dětí bych doporučoval buď ve věku, kdy potřebují pouze nakrmit a přebalit, nebo pak tak od tří let, když už komunikují.

LENKA KAŠPAROVÁ

ANKETA: Nechali byste si pohlídat dítě chůvou? Dáte přednost mladší, nebo starší?

Petr Hochman, 31 let
Hradec Králové

Problém se svěřením dítěte do rukou chůvy bych opravdu neměl. Věk nehraje tak velkou roli jako doporučení či kvalifikace. Podle mého názoru by mladá studentka mohla pohlídat dítě stejně dobře, nebo naopak stejně špatně jako starší a zkušenější paní.

Alena Knotková, 38 let
Hradec Králové

Své děti bych do péče chůvy nejspíš nedala. Pokud by opravdu nebylo jiné východisko, svěřila bych je raději do péče někoho, koho bezpečně znám. My naštěstí problém s hlídáním nemáme, obě naše babičky jsou už dávno v důchodu.


Karel Cypro, 68 let

Hradec Králové

My už máme děti dávno odrostlé. Za naší generace žádné chůvy nebyly, museli jsme si vystačit sami a také to fungovalo. Většinou starší sourozenec hlídal mladšího. Dnes už je jiná doba. Pokud bych se obracel na chůvu, byla by to starší zkušenější paní.

Iveta Prokopová, 37 let
Hradec Králové

Svoje dítě bych do péče cizí paní rozhodně nesvěřila. Důvod je prostý, nemám v tomto případě v cizí osobu důvěru. I kdyby měla sebelepší doporučení, dám raději přednost známým či členům rodiny. Na věku by mi v tomto případě nezáleželo.
Radim Dus, 33 let
Hradec Králové
Na chůvu jsme se s manželkou zatím obracet nemuseli a nejspíš bychom se ani neobrátili. Vždy, když někam nutně potřebujeme jít, svěříme děti členům rodiny. Nejčastěji to jsou naše hodné hlídací babičky.