Oddělení hlídkové služby – ještě donedávna doslova výkladní skříň pardubické policie, má problémy. Toto elitní oddělení v poslední době opustilo poměrně dost policistů. A jak se zdá, odchody zřejmě neustanou ani v tomto roce.

Hlídkaří prý jako „baby policie“

Kdeže ty loňské sněhy jsou, kdy na hlídkové službě sloužilo hodně přes šedesát policistů. O tomto počtu si mohou v současné době nechat velitelé akorát tak zdát. „Momentálně u nás slouží maximálně třicet hlídkařů. Navíc se jedná z větší části o velmi mladé policisty a mnoho z nich je ještě v povinné školní praxi. Mnoho těch zkušenějších totiž odešlo. A většina z nich do civilu. Hodně byste jich našli třeba u místní taxislužby,“ řekl krutou pravdu jeden z pardubických policistů.

 Podle něj se o tyto odchody postarala i změna služebního zákona a následné úpravy mezd ze strany pardubického vedení. „Personální šachy začaly tím, že se zrušily tabulkové platy a délesloužící policisté, kteří platí hypotéky či leasingy, najednou přišli třeba o více než dva tisíce korun,“ dodal policista. Někdejší šéf údajně hnal hlídkaře na obvodní oddělení. Prý kvůli kariérnímu řádu. „Když nám šéf na hlídkové službě zkrouhl výplaty, tak nás tím chtěl motivovat k nástupu na obvodní oddělení, kde bychom měli větší peníze. Jenže policajt, který chce dělat práci v terénu, nechce sedět u papírů,“ dodal.

Tím pádem nastal masivní odchod zkušených a stavy se doplňují nováčky. „Říkáme jim „baby policie“. Nejen proto, že je jejich věkový průměr jen něco málo přes dvacet let, ale také, že tam nyní slouží poměrně dost žen,“ říká s úsměvem jeden z těch zkušenějších policistů.

A aby toho nebylo málo, chystá se údajně v dohledné době do civilu i první muž hlídkové služby. Kdo ho nahradí, to je ale zatím ve hvězdách. Jisté pouze je, že jeho dlouholetý zástupce to prý rozhodně nebude… Na toto místo prý bude vypsáno výběrové řízení.

Zaječí úmysly mají i velitelé směn. Objektem jejich zájmu je údajně cizinecká policie.

Zdá se tedy, že vlajková loď pardubické policie jde pomalu ke dnu. „Mezi hlídkaři je mnoho policejních nováčků a mladých dívek. Což je u této jednotky, která je určena především k rychlým zásahům či konfliktům, dost nepraktické. Když totiž máte jet třeba na hospodskou rvačku jen s kolegyní, řešíte rvačku, chráníte sebe a ještě se musíte starat o ni,“ potvrdil možná s trochou nadsázky další z policistů. A změny už se začínají projevovat i na jindy vynikající výslednosti hlídkařů. Ta totiž prý začala v minulých týdnech skutečně pokulhávat…