Lidé bydlící v okolí letiště si roky stěžují na nadměrný hluk z helikoptér. Město slíbilo, že jejich provoz omezí. Místní ale výraznou změnu nepocítili. Za nesnesitelným rámusem stojí výcvik zahraničních pilotů vrtulníků.

„Výcviky probíhají většinou ráno a končí odpoledne až navečer. Když přijdete z práce a chcete se jít projít k rybníkům, na runwayi létají dvě helikoptéry a třetí letiště oblétává. A to trvá téměř do tmy,“ popsala situaci předsedkyně Komise místní samosprávy Rusek Klára Barešová.

Bez hluku to nejde?

S hlukem by lidé žijící u letiště měli počítat - takovou výtku slýchají obyvatelé Ruseka často. „Nám ale nevadí přílety a odlety letadel, vadí nám vrtulníky,“ zdůraznila předsedkyně.

Hluk obtěžuje i obyvatele dalších částí města. „Snížení hlukové zátěže z provozu vrtulníků požadují také obyvatelé Plotišť,“ potvrdil Zdeněk Cvejn, předseda KMS Plotiště nad Labem. Helikoptéry slyší například i v nedaleké obci Předměřice nad Labem. Rámus nejvíc vadí novým obyvatelům. „Starousedlíci byli zvyklí i na gripeny, takže si tolik nestěžují,“ vysvětlila Stanislava Marková, starostka Předměřic nad Labem.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.
Muzeum čeká na rekonstrukci. Prázdné prostory zdobí fotografie

Výcvik pilotů realizují letecké firmy DSA a Heli Czech. Firma DSA zoufalým lidem slíbila, že se pokusí výcvik přesunout jinam. Největší počet vrtulníků ale dle Kláry Barešové provozuje firma Heli Czech.

Primátor Hradce Zdeněk Fink už minulý rok slíbil, že se město s leteckými společnostmi dohodne na určitém omezení letů. Podle předsedkyně KMS Rusek ale magistrát nesplnil, o co prosili, tedy aby se počet pohybů na letišti snížil.

Rozhodne jednání

Ředitel Leteckých služeb Hradec Králové Vladimír Griga se nyní k problému vyjádřit nechtěl. K rozuzlení situace ale možná dojde už tento týden. „V úterý bude věc projednávat rada města. Řešení hluku z letiště je na programu jednání, už mám v rukou i návrh usnesení, zatím ale nevím, co rada přijme,“ uvedl Griga.

Klára Barešová na 2. února plánuje setkání s náměstkem primátora Jindřichem Vedlichem: „Chceme s ním probrat problematiku letiště celkově - třeba i plánovanou cyklostezku přes Rusek, snad nám sdělí něco pozitivního.“

Soutěž o titul Dřevorubec roku v Adršpachu.
Dřevorubci závodili ve sněhu