Akustickou studii zpracuje společnost Akustické centrum, stát bude zhruba 237 tisíc korun včetně DPH. Jejím cílem bude nejen prověření aktuálního stavu hluku v blízkosti střelnice, ale také návrh parametrů protihlukových opatření. Pomoci by měly přírodní zemní valy, na jejich vybudování by se navíc mohly podílet Městské lesy Hradec Králové. O záměru informovala mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková v tiskové zprávě.

V roce 2020 hradecká radnice rozjela jednání s Ministerstvem obrany o přesunutí střelnice:

Ilustrační foto.
Hradec jedná o přesunu hlučné střelnice

„Se zástupci ministerstva obrany jednáme na toto téma již několik let. Nyní se nám podařilo dojít ke společnému závěru a domluvit se na vypracování této akustické studie. Předpokládáme, že nám zmapuje nejen intenzitu hluku v okolí střelnice, ale ukáže také směry, kterými se hluk nejvíce šíří. Výsledkem této studie bude nastavení parametrů protihlukových opatření,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast územního plánování a životního prostředí Adam Záruba.

Podle Záruby město již nyní ví, že šíření hluku by měl zabránit zemní val, který by měl být umístěn v lese, ideálně v oblasti mezi areálem střelnice a stezkou pro pěší a cyklisty. „Jeho podobu si ale bude třeba ještě ujasnit,“ doplnil Adam Záruba.

Magistrát města Hradec Králové.
Vysvědčení pro vedení Hradce. Oznámkujte radní i primátorku ve čtyřech oblastech

Město v této věci také intenzivně spolupracuje se společností Městské lesy Hradec Králové, která městu nabídla přírodní materiál pro vybudování protihlukového opatření, tedy zemního valu. Jednat by se mělo přibližně o dvacet tisíc tun zeminy.

Armádní střelnice v Malšovicích, která byla pro potřeby armády zřízena již v roce 1892, je v majetku ministerstva obrany. Slouží nejen jako sportovní objekt pro střelce ASC Dukla, ale i ke střelecké přípravě a výcviku ozbrojených složek armády, policie, vězeňské správy a celní správy. Z pohledu platné legislativy se tak jedná o objekt důležitý pro obranu státu.

Fotogalerie z cvičení armádních záloh a Policie ČR na hradecké střelnici v roce 2018: