Podporu úterní stávce vyjádřil Akademický senát Univerzity Hradec Králové na svém zasedání. „Na UHK jde o výstražnou hodinovou stávku organizovanou Vysokoškolským odborovým svazem UHK,“ informuje univerzita na svém webu.

Stávku svolala iniciativa Hodina pravdy, která se zasazuje o důstojné podmínky pro univerzitní výuku humanitních a společenských věd. „Již téměř rok upozorňují akademické obce vládu ČR na žalostnou mzdovou situaci na fakultách zejména humanitního a společensko-vědního zaměření. Jelikož vládní představitelé dosud nepodnikli žádné konkrétní kroky k nápravě, rozhodli jsme se pro organizaci stávky zastřešené Vysokoškolským odborovým svazem,“ vysvětluje iniciativa na svém webu důvod akce.

Zaměstnanci a studenti hradecké univerzity se letos v březnu připojili k protestu iniciativy Hodina pravdy:

Do celostátní akce Hodina pravdy se zapojili zaměstnanci hradecké univerzity i studenti.
FOTO: Desítky lidí v Hradci protestovaly proti nízkým mzdám na vysokých školách

„Výstražnou stávku mezi 14. a 15. hodinou vyhlásil Vysokoškolský odborový svaz, který zaštiťuje vysokoškolské pracovníky všech vysokých škol. Do stávky se zapojí univerzity napříč oborovým zaměřením,“ uvádí iniciativa Hodina pravdy.

Se stávkou je spojená i protestní akce s názvem Vysoké školy na křižovatce: českým univerzitám svítí červená! Protest se koná v úterý ve 14 hodin před hlavní budovou Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze.