Řemeslníků ubývá a čekací doby jsou dlouhé. Stěžují si i stavební firmy, kterým citelně chybějí například zedníci, instalatéři či obkladači.

Ne každý si umí poradit tak dobře jako čtyřiadvacetiletá Tereza z Trutnovska. Společně s přítelem rekonstruují rodinný domek a všechno, co je možné, provádějí svépomocí: bourají, stavějí, obkládají, pokládají podlahy. Tereza dokonce vlastnoručně vyrobila ze skleněných lahví krásný lustr. „To nic není,“ směje se, když známí jejich práci obdivují.

Obdiv je však na místě, protože ne každý si na podobný projekt troufne a většina lidí se i s menšími pracemi chce raději svěřit do rukou odborníků.

O tom ví své Roman Krupka, který si před dvanácti lety jako první v Hradci Králové založil živnost známou pod názvem hodinový manžel. „Začínal jsem menší pomocí v domácnostech. Montoval jsem nábytek, instaloval poličky nebo zapojoval lustry,“ vypráví.

Nemoc. Ilustrační foto.
Nejvíce nemocných je opět na Jičínsku

Na požadavky podobných drobných prací byl tehdy schopen reagovat rychle, v podstatě během pár dní.

Čekací doba se prodloužila

Vybudovat si klientelu mu prý trvalo poměrně dlouho, ale v současné době má tolik zakázek, že se čekací doba, po kterou musí být jeho zákazníci trpěliví, protáhla už zhruba na tři týdny. K řadě z nich se vrací pravidelně a už se dobře znají. Označení „hodinový manžel“ dávno nevzbuzuje posměšky a lidé se na něj obracejí s důvěrou.

Změnila se však i náplň jeho činnosti. Leccos se od té doby přiučil a má na to také potřebná oprávnění.

Dnes mi chybí už jen plynařina

„Dnes už jsem schopný provést i rekonstrukci bytu, včetně bytového jádra,“ vysvětluje Roman Krupka. Práce na takové přestavbě mu prý trvá přibližně čtrnáct pracovních dnů.

Opatřil si mimo jiné také autokoncesi. „Jedinou živnost, kterou dodnes nemám, je plynařina,“ říká se smíchem.

Stále pomáhá i při menších opravách

To ovšem neznamená, že by u něj lidé, kteří potřebují v domácnosti menší opravy či pomoc, už neuspěli. I nadále jim nabízí alternativní řešení při nejrůznějších potížích.

„Když někomu protéká záchod, nebo musí třeba vyměnit vadnou baterii u dřezu, dostává se do problémů, protože instalatérů je dnes málo a podobné práce pro ně nejsou žádný pořádný kšeft. A pokud už jsou ochotní přijet, trvá to třeba dva měsíce, než mají čas,“ konstatuje Roman Krupka.

Sám se snaží své zákazníky nenechávat na holičkách. „Havárky v domácnosti dělám okamžitě,“ zdůrazňuje.

Kraj víc kontroluje „kondici" mostů. V havarijním stavu je pouze jediný.
Most v Železnici je v havarijním stavu. Kraj chystá opravu a zvýšil kontroly