Hodiny se rozezní v sobotu přesně v pravé poledne. „Stavbaři musí totiž v praxi vyzkoušet funkčnost hodin a související odbíjení. Kladívko udeří do cimbálu ve zkušebním provozu před koncem rekonstrukce naposledy v sobotu 14. února, opět v pravé poledne," vysvětluje tisková mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.
Město uvítá názory
Radnice by ráda zjistila názor lidí na znovu spuštěné hodiny. Proto uvítá jakékoliv příspěvky do 15. února na adrese anketa@mmhk.cz. Právě ty rozhodnou o tom, jak často a jakým způsobem se bude na náměstí „cinkat".
Věžní odbíjení se znovu naplno spustí po ukončení rekonstrukce 72 metrů vysoké dominanty města. Její rozsáhlá oprava začala už v říjnu 2013 a od té doby je v centru ticho.
Cinkání postaru
„Cimbály budou zvonit postaru. To znamená systémem, kdy každou čtvrthodinu hodiny odbijí jednou, dvakrát, třikrát či čtyřikrát. A k tomu navíc hodinu, která zrovna je," upozorňuje Jan Souček ze stavební firmy Bak, která rekonstrukci provádí. Takový rytmus pamatují již obyvatelé krajského města, kteří žili ve 30. letech 19. století. Tehdy začal hodiny řídit stroj Františka Božka, který byl na věži umístěn doposud.
Nový hodinový stroj
V prosinci loňského roku ho však nahradil nový přístroj, který bude přesnější. Historický mechanismus Františka Božka zůstane ve věži vystaven. Historické cimbály ze 16. století se pak měnit nebudou – zůstanou původní.
V ostrém provozu udeří kladívko do zvonu cimbálu opět až po ukončení rekonstrukce. A to na konci dubna, kdy bude oprava nejvyšší stavby historického jádra města a zároveň třetího nejnavštěvovanějšího místa v Královéhradeckém kraji, kompletní.
Zvony cimbálu ulil hodinář Vavřinec z Nového Města pražského
„K hodinám na věži byly pořízeny zvony cimbálu. První zvon cimbálu opatřilo město roku 1563 od zvonaře Eliáše, avšak zvon cimbálu byl nakonec roku 1590 vrácen jako nepodařený. Do dnešních dob se dochoval cimbál, který má dva zvony velký a malý. Velký a patrně i malý zvon cimbálu byly ulity hodinářem Vavřincem z Nového Města pražského a roku 1591 byl vytažen na věž. Laděn byl do kvinty a to tak, že hodinový měl tón a1 a čtvrťový tón e2. Staročeský hodinový stroj byl v roce 1829 nahrazen novým od hodináře a mechanika Františka Božka z Prahy. Výměna hodinového stroje se zvonů cimbálu nedotkla," uvádí Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu.
Zvláštností těchto věžních hodin Božkova hodinového stroje je, že se v Hradci Králové zvonilo po čtvrthodinách s tím, že se odbíjí každá čtvrť a spolu s tím i počet celých hodin. Takto se v Hradci Králové zvonilo až do doby nedokončené opravy Bílé věže, tedy do 80. let 20. století. Právě na tento systém znovu najede zkušební režim hodin, který odstartuje tuto sobotu v pravé poledne.