Podle Pavla Vrbického, který pirátskou sbírku v Hradci koordinuje, je potřeba před přinesením materiálu sledovat web a ujistit se, co všechno je potřeba a co naopak už dobrovolníci nepřijmou. "Dokud neodvezeme deky, které se nám nashromáždily, nevejdeme se s ničím jiným," vysvětluje, jak to s těmi přikrývkami je. Vzápětí nadšeně vítá dovážku z hradecké tiskárny Dukase. Na pomoc uprchlíkům se rozhodli věnovat 600 kusů bezoplachových dezinfekčních gelů v celkové hodnotě 60 tisíc korun. "Napadlo nás, že při čekání na hranicích to s hygienou a možností si umýt ruce nebude nic moc," říkají.

Mezitím do dodávky zaparkované na chodníku ukrajinsky mluvící muži všemi silami cpou co nejvíce potřebných věcí. Za pár minut vyrážejí směr Ukrajina.

V úterý odpoledne se sbírka materiálu uskutečnila také v Jičíně. Matěj Břeský se svým nadačním fondem Tembo vyhlásil, že s přáteli vyráží ve čtyřech dodávkách na hranice, v centru Jičína tak uspořádali sbírku. Vítali všechno - deky, spacáky, zdravotnické potřeby, peníze na benzín i svačinky na cestu. "Ale nezlobte se prosím, pokud od vás už některou pomoc nepřijmu," upozornil dopředu Matěj. Zkušený záchranář má vše domluvené dopředu, zpátky poveze předem domluvené uprchlíky a prostor ve čtyřech autech je omezený. Po sbírce vyrazily z Jičína tři auta přímo k hranicím, jedno odvezlo sebraný materiál do skladu v Břeclavi.

Materiálních sbírek se po celém Královéhradeckém kraji pořádá mnoho. Vlastní mají humanitární organizace, radnice, hnutí i soukromníci. Podle ředitele Oblastní charity v Jičíně Davida Rejlka je důležité, aby byla pomoc především cílená a organizovaná. "Prosíme, nejezděte na Ukrajinu s humanitární pomocí ani pro uprchlíky živelně a bezcílně. Způsobuje to velký chaos. Pokud něco takového chcete udělat, připojte se ke sbírce velké humanitární organizace, která ví co a jak," prosí všechny, kteří se chtějí zapojit. První dvoudenní sbírka materiálu v Oblastní charitě Jičín se uskuteční ve středu 2. a ve čtvrtek 3. března na jičínském autobusovém nádraží.

Do pomoci se zapojují i další organizace. Člověk v tísni otevřel účet, na který mohou lidé posílat peníze. Materiál nakupuje podle potřeby po velkých paletách a posílá jej na Ukrajinu. V pomoci pokračuje také Červený kříž, který je v pomoci na východě činný už od začátku konfliktu v roce 2014. Jičínská pobočka koordinuje aktivity ČČK po celém kraji, i oni ovšem vyzývají především ke klidu a důslednému sledování aktuálních potřeb. "Nechceme, aby to dopadlo jako loni při tornádu, kdy byli lidé skvělí a solidární, ale často se neřídili pokyny organizací a vytvářeli na místě chaos. Pak je to bohužel zbytečné plýtvání silami a prostředky dárců," uvedla ředitelka jičínského ČČK Marcela Harbichová. V Jičíně sbírá ČČK zdravotnický materiál do traumabalíčků každou středu od 9 do 18 hodin na pracovišti ve Vrchlického ulici.

Podle Davida Rejlka se lidé nemusí bát, pomoc na Ukrajinu míří. To také před centrem hradeckých Pirátů dokazuje hlasité bouchnutí dveří dodávky. Poslední fotka s po střechu naloženým autem a přání hodně štěstí, než řidič a jeho spolujezdkyně nasednou a vyrazí do tmy vstříc ukrajinským hranicím.