Byl to druhý největší propad ze všech krajů v zemi, vyšší pokles hodnoty povolených staveb měl jen Pardubický kraj. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila hradecká pobočka Českého statistického úřadu.

Hodnota povolených staveb se od ledna do konce září meziročně snížila v celém Česku, a to o 11 procent na 272 miliard korun. Pokles zaznamenalo deset krajů, rostly jen Středočeský, Liberecký a Ústecký kraj a Praha.

Samotný počet vydaných stavebních povolení v hradeckém kraji za prvních devět měsíců roku meziročně klesl pouze o tři procenta na povolených 3897 staveb. V porovnání s razantním poklesem hodnoty staveb to znamená, že investoři chtějí pořizovat méně nákladné stavby. V celé zemi se počet vydaných stavebních povolení zvýšil o 1,4 procenta na 80 360.

Úřady v hradeckém kraji vydávaly v prvních devíti měsících roku nejčastěji povolení na bytové domy. Jejich počet činil 1457 a jejich celková hodnota byla také nejvyšší, činila 3,44 miliardy korun. Nebytových budov úředníci povolili 832, staveb na ochranu životního prostředí 699. Zbylou část představují povolení na ostatní stavby.

V současnosti je nejvýznamnější stavbou v kraji rozšíření závodu automobilky Škoda Auto ve Vrchlabí. Závod bude nově vyrábět i převodovky. Stavba zároveň patří k nejvýznamnějším průmyslovým stavbám v Česku v letošním roce. Samotná výrobní hala by měla být hotová v dubnu příštího roku, výroba by se měla rozjet v závěru roku.

V září začala stavba nové lanovky na Sněžku za téměř 300 milionů korun. Stavbu nových kanalizací a rekonstrukci čistírny odpadních vod nákladem čtvrt miliardy korun letos zahájily Vodovody a kanalizace Náchod.

Město Hradec Králové za téměř 200 milionů korun buduje novou knihovnu a za 90 milionů nový sportovní areál Bavlna.

(čtk, re)