Již po sedmnácté si Hradec připomněl, že na počátku 14. století si ho oblíbila královna Eliška Rejčka. V poslední srpnový a první záříjový den se do královnina věnného města sjeli na její historickou počest trhovci, hudebníci a divadelníci. Nově se v programu tradiční akce objevilo vystoupení společnosti šermířů Cassanova z Banské Bystrice. „Osobně jsem Hradec nikdy nenavštívil ani na cestách. Velmi se mi tu líbí, bohužel nemáme čas se zdržet. Po vystoupení vyrážíme zase na Slovensko,“ popsal nabitý program vedoucí skupiny Martin Kollár, jenž se svým ansámblem cestováním do východních Čech strávil sedm hodin.

První den šermíři představili ohňovou show. V sobotu divákům předvedli výcvik osmanských bojovníků. „Vystoupení s ohněm není to, na čem stavíme. Důležitý je pro nás příběh, jeho pojetí a hudební doprovod, který umocní zážitek. Snažíme se veřejnosti přiblížit historický způsob života veselou formou,“ osvětlil činnost souboru jeho vedoucí. Někteří členové skupiny se jí věnují už přes dvacet let, nezaskočí je tedy ani deštivé počasí, které návštěvníky slavností o víkendu potrápilo.

„Déšť šermířům nevadí,“ upozornil na výhodu dobového oblečení šéf uskupení, které je prý otevřené novým členům. „Nacvičování je dřina, vítáme každého, kdo má odhodlání,“ doplnil Kollár.

Zájem je to nejdůležitější i podle členky hradeckého historického spolku Tesák Elišky Novákové. „Zkusit to může každý, není nutné mít nějaké speciální předpoklady. Třeba mě vždy zajímalo husitství a vše, co se k němu pojí,“ vysvětlila mladá šermířka.

Šedivou oblohou se nenechali odradit ani stánkaři nabízející palačinky, koblihy, pečivo, trdelníky, šperky, bylinky, cukrovou vatu nebo třeba med. Ve chvílích čekání na průvod s královnou Eliškou a Jindřichem z Lipé mohli přítomní ochutnat burčák, který symbolizuje přicházející podzim. Dorazili vinaři z jihomoravských Velkých Pavlovic. „Je zima, proto nechodí tolik lidí. Když už ale někdo přijde, tak si příjemně popovídáme,“ uvedla jedna z obsluhujících.

Atmosféra minulých století na návštěvníky o víkendu v Hradci dýchla i díky nadšencům ze vzdělávacího centra Šelmberk, kteří přivezli ukázky středověkých řemesel. K vidění byl třeba pracující brašnář, písař, bednář nebo přadlena.

Nezapomnělo se však ani na hradecké cechy, ten soukenický vyzdvihla sama královna v tradičním sobotním projevu. Slavnostní průvod na Velké náměstí dorazil ve 14 hodin. Ze ztvárněných historických osobností dostal prostor třeba rychtář zastupující tehdejší městskou radu, jenž Elišce předal klíč k hradeckým branám.

Přihlížející pak zabavili rytíři a tanečnice. Z hudebních skupin se na hlavním pódiu pod Bílou věží objevily kapely Braagas, Peregrina a opět také oblíbený Arcus.

Zapojila se také hradecká oblastní charita s Eliščinou sbírkou. „Výtěžek podpoří azylový dům pro matky s dětmi, využije se na různé aktivity nebo nákup školních pomůcek,“ vysvětlila jedna z dobrovolnic. Program pod Bílou věží uzavřela v sobotu po deváté hodině večer závěrečná ceremonie a ohňostroj.

Veronika Matúšová