Útoky? Nejen slovní, i fyzické!Vztah by těmto dvěma mužům mohl závidět nejeden heterosexuální pár. „Klape nám to a jsme spokojeni. Ani jednou jsme se nepohádali, a to jsme spolu čtyřiadvacet hodin denně, protože pracujeme v jedné kanceláři,“ řekl nám Patrik Ledvina. Oba mladí muži nelitují kroku, kdy spolu na úřadě spojili životy, a všem podobně orientovaným párům registrované partnerství doporučují. Kromě pocitu, že k sobě patří i úředně, to přináší také řadu výhod, například dědictví nebo v daňové oblasti.


Jak vypadá domácnost dvou mužů? Spravují chod domácnosti společně a podle Patrika i Martina nemají striktně rozdělené úlohy. „Není to tak, že jeden pere a vaří, a druhý dělá mužské práce, jako v heterosexuálním vztahu,“ přiblížil nám situaci Patrik Ledvina.

Chování okolí k partnerům se po sňatku, kdy se dozvěděli o jejich odlišné sexuální orientaci, nezměnilo. „O mně to všichni věděli, nikdy jsem se tím netajil. Lidi z baráku se byli podívat i na svatbě, nemáme s nimi žádné problémy. Horší je to ve společnosti, třeba v restauraci nebo na diskotéce, kde se někteří lidé posmívají nebo nás verbálně napadají. Dokonce jsem byl už třikrát fyzicky napaden, aniž bych k tomu zavdal příčinu. Nikoho jsem neobtěžoval, ale dotyční se dozvěděli o mé orientaci a asi se chtěli předvést,“ informoval nás Patrik Ledvina.

Prvního července uplyne rok od doby, co lidé stejného pohlaví spolu mohou uzavírat registrované partnerství. Za tu dobu si v Hradci Králové řeklo „ano“ dvanáct homosexuálních párů, osm mužských a čtyři ženské. Podle mluvčího hradecké radnice Václava Svobody ještě žádný ze svazků nezanikl. „Letos se zatím v Hradci Králové registroval jediný pár, v dohledné době se připravují dvě registrace,“ doplnil informace Svoboda.