„Probudili jsme se do zimy, máme teď studené radiátory. Neteče ani teplá voda. Nabalila jsem dvouletou dceru a teď jen čekáme, co se bude dít,“ řekla Deníku Michaela, která žije v bytě na Slezském předměstí.

Libor Konkolský šéfuje Husově boudě v Peci pod Sněžkou i spolku Boudaři Krkonoše.
Tady je Pavlovo. Boudaři mají jasno. Nikdo z nás není pro Babiše, říkají

V Hradci Králové teplo z Opatovic vytápí 28 tisíc domácností, ale i firmy, instituce, školy nebo fakultní nemocnici. „Po zjištění poklesu tlaku jsme začali pracovat na spuštění náhradního zdroje tepla, který je přímo v areálu nemocnice, a od půl osmé ráno jedeme na náhradní zdroj,“ uvedl mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Náhradním zdrojem jsou tady plynové kotle, na provozu největšího zdravotnického zařízení na východě Čech se havárie neprojevila.

Tři místa úniku

Náhradní zdroje v Hradci Králové spustily i Elektrárny Opatovice. Rezervní kotelny jsou v areálu bývalého ZVÚ a ve Farářství. „Děláme vše pro to, abychom vrátili tepelný komfort většině zákazníků. Není to plnohodnotné nahrazení standardního stavu, ale tepelný komfort našim odběratelům zajistíme,“ slíbila mluvčí elektrárny Hana Počtová.

Elektrárny Opatovice dodávají teplo v Hradci přímo čtyřem tisícům odběratelů. Většinu ale zásobuje Tepelné hospodářství Hradec Králové, které teplo také odebírá z Opatovic.

„Už jsme detekovali tři místa, kde k únikům na hlavních napaječích došlo. Záložní zdroje už běží v Hradci Králové, Chrudimi a části Pardubic. V západní části města to byl trochu oříšek. Kolem sedmé večer bychom tam měli dokončit poslední opravu a najet tu západní část, jedná se hlavně o Duklu a Dubinu,“ dodala Počtová.

Souběžně připravují technici společnosti opravy na hlavních přivaděčích. „Museli jsme systém vypustit, počkat až vychladne a zjistit rozsah poškození a zvolit správný postup. Abychom mohli všechny opět napojit na teplo z elektrárny, budou muset naši technici vše důkladně posoudit,“ vysvětlila mluvčí elektráren. Jasné tak není, kdy začne společnost opět dodávat teplo přímo z elektrárny.

Proč se najednou objevily netěsnosti na více místech, jasné není. „Budeme zjišťovat příčiny, i nás to zajímá. Údržbu jsme určitě nezanedbali,“ uvedla Počtová.

Ilustrační foto
V chovu firmy Perena na Hradecku je ptačí chřipka, utraceno bude 23 000 kachen

Kvůli havárii je ale v Hradci Králové zavřený plavecký bazén nebo aquacentrum. Na horkovod je napojený i magistrát, úřad ale normálně funguje. Radiátory ale vychladly také řadě škol a dalších institucí.

Elektrárny Opatovice dodávají teplo v Hradci přímo čtyřem tisícům odběratelů. Většinu ale zásobuje Tepelné hospodářství Hradec Králové, které teplo také odebírá z Opatovic. "Naběhly všechny tři záložní zdroje. Teď je klíčové, zda ty záložní zdroje pokryjí potřebný výkon. Poskytují ale výkon, který by nám mohl dokonce nabídnout řešení dodávek teplé vody," řekl deníku ve čtvrtek večer ředitel městské společnosti Jiří Seidler. Podle něj podobnou situaci východ Čech zažil před 20 lety. Na začátku listopadu 2002 se zřítila střecha na kotle opatovické elektrárny a právě po této havárii společnost vybudovala záložní kotelny.