Jakou výbavu by si měl začátečník pořídit?
Záleží jakému typu lezení se chcete věnovat. Pokud budete chtít lézt pouze na umělé stěně, tak nepotřebujete v podstatě nic, neboť si můžete vše vypůjčit. Ekonomičtější variantou je však nákup základních potřeb. Mezi ně rozhodně patří sedací úvazek, jisticí pomůcka s karabinou a speciální lezecká obuv. Pokud chcete, můžete přidat ještě lano a pytlík s magneziem. Složitější situace nastává, pokud chcete lézt venku.

Jak se liší vybavení na stěnu a na skály?
Rozdíl je především v množství vybavení, protože na skály je potřeba mnohem víc karabin, expresek a smyček. Rozhodně je také potřeba myslet ještě na bezpečnost, takže doporučuji každému zakoupit horolezeckou přilbu a lékárničku pro základní ošetření. Ve skalách je přeci jenom do civilizace a k pomoci obecně mnohem dál.

Jak je horolezectví náročné?
Tak náročné, jak ho chcete mít. Je to podobné jako u turistiky. Méně zdatní jedinci si vybírají kratší a lehčí cesty, ti zdatnější si volí cesty těžší. Obecně se však jedná o fyzicky náročnější činnost, která zpevňuje celé tělo a využívá i svaly, které v běžném životě až tolik nepotřebujete.

Pro koho je horolezectví určeno?
Tento sport je skutečně pro každého. K nám na stěnu chodí muži, ženy i děti všech kategorií. Nejmladší, kdo byl u nás oblečen do sedáku, byla tříletá holčička, k nejstarším lezcům se počítá pětasedmdesátiletý pán.

Když k vám chce přijít úplný nováček, co vše musí udělat?
Hlavně mít chuť lézt. Pokud je to člověk, který nikdy nelezl, je vhodné, aby si zavolal předem a zamluvil si instruktora, který se mu bude věnovat, ukáže mu základní principy a postará se o jeho bezpečnost.

Za jak dlouho se ze začátečníka stane slušný lezec?
Na tuto otázku je stejně těžké odpovědět, jako na dotaz, za jak dlouho se ze začátečníka stane slušný fotbalista. Vše záleží na přístupu, chuti a času. Člověk, který bude lézt alespoň dvakrát týdně, se na velice dobrou úroveň dokáže dostat v rozmezí jednoho roku.

Pořádají se u vás také nějaké soutěže?
Vždy na podzim ve spolupráci se zdejší farmaceutickou fakultou pořádáme Otevřené studentské závody, což je akce jak pro studenty jakékoliv školy, tak pro širokou lezeckou veřejnost. V únoru potom pořádáme bouldrové závody pro dospělé i pro děti. A protože nejen závody zajímají naše zákazníky, pořádáme také besedy se známými sportovci. Za všechny jmenujme například jednoho z nejlepších českých horolezců Marka Holečka či jednoho z předních českých skialpinistů Jana Palu. Pořádáme také promítání různých filmů.

Může člověk na stěně lézt sám či potřebuje parťáka?
Pokud chcete lézt s lanem, na stěně i na skalách potřebujete partnera, který vás bude jistit. Laicky řečeno je to člověk, který drží druhý konec lana a v případě, že vy spadnete, tak zachytí váš pád. Je to sice trochu složitější postup, ale pro představu snad stačí. Pokud však chcete lézt a zrovna není s kým, nemusíte věšet hlavu. Existuje totiž disciplína zvaná bouldering, která se dá provozovat i v jednom lezci. Tomu se potom říká bouldrista a pro ně je u nás připravena takzvaná bouldrovka, což je horolezecká stěna o výšce asi čtyři metry, na níž se na zemi nachází žíněnka typu „duchna“, zhruba 0,5 metru měkkého materiálu, který v případě chyby tlumí váš pád.

Jaké jsou u vás ceny?
Ceny se odvíjí od poskytované služby, počtu účastníků kurzu a počtu hodin. Obecně vzato: samostatné vstupné začíná na šedesáti korunách za tři hodiny lezení. Kromě uvedené nabídky lze udělat také kurz podle individuálních požadavků.

Lze si také objednat instruktora?
Ideální je zavolat si předem a domluvit se, aby se vám nestalo, že dorazíte na stěnu a instruktor zrovna bude mít hodinu s někým jiným.