Slavnostní otevření se uskutečnilo při příležitosti dvacátého výročí zdejšího působení záchranářů. „Byla to poslední enkláva, kde jsme neměli zázemí. Jsem rád, že po pěti letech úsilí tu stanice skutečně stojí,“ sdělil náčelník HS v Krkonoších Adolf Klepš.

Stavbu si vyžádal především stále větší příval lyžařů . „Zvyšující se počet návštěvníků a raněných jde ruku v ruce. A platí to i pro Benecko. Je tady čtyřsedačková lanovka. Navíc zde chtějí inovovat dopravní zařízení a zvýšit přepravní kapacitu, takže počítáme, že počet lidí bude stále stoupat,“ dodal Klepš.Horská služba se nyní dostane ke zraněnému mnohem rychleji. Poskytne mu kvalitnější první pomoc a přípravu na transport záchranou službou. Nové zázemí s potřebným vybavením pokrývá nejen Vítkovice v Krkonoších a Benecko. „Teď je navíc zajištěna i oblast z kopce Žalý směrem na Mísečky a Špindlerův Mlýn,“ vysvětlil ředitel Horské služby ČR Jiří Brožek s tím, že právě zde se nachází významné běžecké trasy.

Náklady na stavbu i s vybavením dosáhly částky čtyř milionů korun. Částí peněz přispělo ministerstvo pro místní rozvoj.Budova je menší, ale má vše, co horská služba potřebuje. Jak potvrdila slova Adolfa Klepše, nebylo potřeba postavit megalomanskou stavbu, ale skutečně nejnutnější zázemí, které zde využili do posledního metru.

V patře budovy se nachází sklady a spolková místnost. Ta by měla sloužit k pořádání okrskových schůzí a školení pro záchranáře. V přízemí budovy je služebna, ošetřovna a sociální zázemí. Celá stavba je hlavně ze dřeva a nachází se zhruba sto metrů od horní stanice Kejnos.

Dosud měli horští záchranáři zázemí u dolní stanice lanovky. Tam se tísnili v malých pronajatých prostorách od obce. Ta nyní poskytla na novou stavbu pozemek. „Jsme samozřejmě rádi, že areál na Benecku bude zabezpečený. Díky nové stanici bude možné zraněnému co nejdříve pomoci,“ uvedl před časem starosta obce Jaroslav Mejsnar. Zranění, za kterými služba musí do terénu nejčastěji, jsou především zlomeniny a úrazy hlavy. Výjimku nejsou ale ani pátrání. „Každý rok se také na sjezdovkách střetávají lyžaři,“ sdělil vedoucí horské služby v okrsku Benecko Jiří Kubina.