V listopadu se na ledovci vystřídá 64 profesionálních záchranářů, kteří působí v Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech, na Šumavě a v Jizerských horách, Krušných horách a Orlických horách, řekl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.

"Na ledovci trénujeme již potřetí. První skupina tam byla minulý týden, druhá se v Rakousku připravuje nyní. Díky pobytu v Alpách vstupujeme do zimní sezony bez problémů s pohybem na sněhu," dodal Brožek. Předminulý týden dopadaly na ledovec Stubai takové přívaly sněhu, že tam zpočátku vůbec nejezdily lanovky a vleky. Čeští záchranáři tam ale zanedlouho poté našli ideální podmínky pro nácvik práce v lavinovém poli i pro jízdu ve volném terénu se sypkým a hlubokým sněhem.

"Klasická lavinová pole ohrožují lyžaře v Česku jenom v Krkonoších a v Jeseníkách, větší masy sněhu však mohou spadnout i v jiných horách. Například před dvěma lety zahynul po sesunutí menší laviny z prudkého svahu člověk v Beskydech," uvedl Brožek. Během minulé zimy česká horská služba nezachraňovala z lavin žádné lidi. Kromě jiného bylo málo sněhu a hrozilo mnohem menší lavinové nebezpečí než v minulých zimách.

V Rakousku se záchranáři seznámili i s novou technikou na vyhledávání lidí uvězněných pod sněhem. Na zimním soustředění ve Stubai se horská služba zaměřuje rovněž na nácvik nových lyžařských stylů a testování lyží. Přípravu na ledovci ve výšce kolem 3000 metrů si horská služba zaplatila ze svého rozpočtu. Na takzvané zimní doškolení využila především peníze, jež získala za zdravotnické zabezpečení velkých sportovních závodů nebo za poskytnutá záchranářská školení. Češi na ledovci spolupracují s domácími Rakušany.

"Kromě přípravy na sněhu získáváme také nové teoretické poznatky. Rozebíráme například záchranné akce z minulosti a říkáme si, kde se co udělalo dobře a kde špatně," shrnul Brožek.

Letos v dubnu dělala horská služba v Krkonoších výcvik psů, specializovaných na vyhledávání lidi pod lavinami. Kromě českých záchranářů přijeli na šestidenní kurz také jejich kolegové ze Slovenska, Německa, Polska a Itálie. Pro výcvik česká horská služba vybrala okolí Luční hory, kde se nacházejí známé lavinové svahy. Horští záchranáři z Evropy si vyměňují zkušenosti z práce v lavinových polích několikrát za rok. V zimě 2006 až 2007 se česká horská služba účastnila výcviku rovněž v Německu, Polsku, Německu a Itálii.