Příští týden ho čeká s pomocí instruktorů a dalších kolegů z Horské služby lyžařský trénink na sjezdovkách, ale i ve volném terénu, nácvik záchranných akcí. Kromě carvingových lyží a oblečení musí přibalit přilbu. Běžná výbava jako u každého lyžaře, jen stoupací železa by asi do ní bral málokdo.

Také nebude chybět batoh se zdravotnickými pomůckami, kyslíkem. „Budeme trénovat například záchrannou práci v lavině. V Orlických horách sice laviny nepadají, ale vedle jsou Jeseníky nebo Krkonoše, kam můžeme být v případě závalu přivoláni,“ vysvětlil Šifra. Záchranáři lyžují v obdobném oblečení jako běžný návštěvník hor, samozřejmou výbavou je pro ně přilba. „Pokud bude svítit sluníčko, vyměním lyžařské brýle za sluneční,“ připustil Šifra jeden módní doplněk.

Jako horal záchranář se rovněž musí umět pohybovat nejen na sjezdovce, ale i v terénu. „Navíc lyžování jde rychle kupředu, takže se stále máme co učit,“ doplnil.

Pracovní v Rakousku nebudou jen dny, ale i večery. Mariáš prý s kolegy rozhodně hrát nestihnou: „Večer se budou konat přednášky zaměřené na novinky v záchranářské práci, zdravovědu a podobná témata.

Horská služba Orlických hor má šest stálých zaměstnanců a 26 dobrovolných spolupracovníků, kteří zabezpečují služby o víkendech, svátcích a mimořádných akcích. Záchranáři se starají o tři okrsky – Deštné, Říčky a Čenkovice.