„Museli jsme se hodně předzásobit, navíc jsme brali zhruba šest sudů. A příprava klasická, budeme obsluhovat v reprezentačních dresech,“ rozhlíží se po Pivnici Psí Bouda vedoucí směny Nikola Kulhánková. Do otevření podniku zbývá hodinka, ale vše už je tak, jak má být. „Hospodu jsme vyzdobili šálami, vlajkami a dalšími dresy. Máme pro hosty připravenou tipovačku, za první místo je pět piv,“ říká vedoucí sněmy a ještě kontroluje, jestli fungují všechny tři velké obrazovky.

Na pivo a hokej se do sportovní hospody v Labské kotlině chystá i obyvatel okolního sídliště Marek Horník: „Sice to není jako v O2 aréně, ale u dobrého piva s kámošema si to taky užiju. Máme tady spicha v sedm večer, tak snad to kluci zvládnou.“

Ed Sheeran potěší své fanoušky v Hradci Králové.
Nejen Ed Sheeran. Koncert britského zpěváka nabídne pestrý doprovodný program

„Jsme sportovní hospoda, když jsou takové akce, tak se na to musíme připravit. Dneska se asi naběháme, ale s kolegyní jsme dobrá dvojka, tak to zvládneme,“ rozhlíží se odhodlaně Nikola Kulhánková po stovce zatím prázdných míst. Vše je připravené, pivo se chladí a už se čeká jen na fanoušky.

„Když naši vyhrávají, tak víc pijou a křičej, pokud se prohraje, tak to odcházejí smutní, ale to nás snad nečeká,“ zamýšlí se servírka a současně sportovní fanynka - při točení piva a obsluhování bude po očku sledovat nejen, kde mají hosté prázdné půllitry, ale i situaci na ledě. „Máme plnou hospodu, první rezervace přišly už minulý týden a minulou sobotu jsme měli na dnešek obsazeno,“ dodává Nikola Kulhánková.

České vlajky ozdobí také Sport Café na Velkém náměstí. „Je to důležitá akce, zvlášť když se daří našemu týmu, pak je to pro nás zajímavé. Jsme připravení na nápor fanoušků, nabídneme třeba speciální chuťovky k pivu,“ říká provozní Michal Kammel, jehož podnik se čtyřmi velkými obrazovkami ozdobí i česká vlajka.

Fotbal na umělé trávě. Ilustrační snímek
Město finančně podpoří rozvoj sportovišť i vrcholový sport

O úvodní zápas světového šampionátu je i tady obrovský zájem. „Lidé rezervovali místa už od středy, máme skoro plno. Fanoušci se tady mohou zapojit do soutěží s hokejovou tematikou. Na místě mohou vyhrát třeba stokorunový poukaz na útratu, ale prostřednictvím plzeňského Prazdroje i lístky na šampionát“ dodává Michal Kammel.

Na fanoušky se těší i v nedaleké baště hradeckých pivařů v restauraci Na Hradě. „Máme připravené soutěže na tipování výsledků a podobně. Dostali jsme ceny od sponzorů, hokejové kulichy, šály. Hosté dostanou kartičky, budou před zápasem tipovat a úspěšné tipy se slosují,“ říká dlouholetý provozovatel tradičního podniku Ota Macháček. Podle něj bývá hospoda plná každý pátek, ale zájem ještě vzroste. „Je to pro nás šance přilákat víc lidí, třeba ve všedních dnech nám to určitě pomůže,“ věří dlouholetý hospodský Ota Macháček.

Nepřehlédněte: Uteč, schovej se, bojuj! Hradecká univerzita cvičila zásah proti střelci

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth