A je to tady! Klíčový zápas mistrovství světa v ledním hokeji sehraje český tým pod vedením kouče Vladimíra Růžičky ve čtvrtek večer. Opět po roce se postavíme proti švédskému výběru. A máme mu co vracet.

Na nápor fanoušků se připravují také hradecké restaurace, které chystají víc volných míst než obvykle. „Nepůjde o žádný noblesní večírek, lidé budou chtít pořádně fandit. Počítáme s tím, že pokud by bylo málo volného místa, tak ještě doneseme židle ze zahrádky nebo ze skladu,“ popisuje přípravy manažerka restaurace Café Popular Jaroslava Bartoňová.

Na loňský duel vzpomíná nerada. „Bylo to hrozné. Měli jsme plno a lidé až do poslední chvíle věřili, že to zvládneme a vyhrajeme. Zklamání po brance v prodloužení bylo strašné. Pár lidí to tady i obrečelo,“ dodala.

Letos však fandové věří, že se štěstí obrátí na naši stranu. „Musíme to zvládnout. Prostě musíme. Rozhodli jsme se a na tenhle klíčový zápas vyrážíme s manželkou do Švýcarska. Loni jsme byli v Québecu a přestože to dopadlo blbě, atmosféra byla nezapomenutelná,“ prozrazuje jeden z fandů Filip Tomášek.

Vytvořit hokejové prostředí se chystá také restaurace Sport Café, která bude čtvrtfinálový duel vysílat hned na několika televizích. „Obsluhu oblékneme do hokejových dresů a určitě nakoupíme vlaječky, ať můžou lidi pořádně fandit. Už teď máme čtyři velké objednávky, ale nějaká místa volná ještě jsou,“ upřesnil vedoucí Michal Kammel.Podle jeho odhadů však do večera bude všech 120 míst zarezervováno.

Oproti předchozímu roku se poučilo kino Centrál. To sice bude čtvrtfinále Čechů se Švédy vysílat, avšak jen v malém sále. „Uvidíme, jak se situace vyvine a zda postoupíme. Je možné, že bychom další zápasy už promítali na velkém plátně,“ uvedl ředitel kina Leoš Kučera.

Napilno mají od včerejšího dne sázkové kanceláře, které přijímají první sázky. Podle bookmakerů jsou naši mírnými favority zápasu. „Zatím lidé vsází vesměs na Čechy. Velkou částku jsme dosud nepřijali, avšak věřím tomu, že v den zápasu někdo přijde. To budeme mít pořádně rušno,“ poznamenal Zdeněk Javorský z hradecké pobočky jedné ze sázkových kanceláří.