Jeden z největších hotelů ve městě, Alessandria na Slezském Předměstí, se možná dočká rozšíření o další budovu. Majitel ubytovacího zařízení vážně uvažuje o vybudování „dvojčete“. Nový objekt by mohl vyrůst v parku mezi hotelem a poliklinikou.

„Máme tady žádost o koupi pozemků pro stavbu. Prodej ale musí odsouhlasit zastupitelé,“ potvrdil Jaroslav Novotný z odboru správy majetku města hradecké radnice.

Vlastník hotelu však zdaleka nemá vyhráno. Pozemky totiž může získat kdokoliv. „Jakmile vyvěsíme záměr prodeje na úřední desku magistrátu, může o ně požádat každý,“ konstatuje vedoucí odboru hlavního architekta radnice Petr Brůna.

„Nová Alessandria“ by měla mít pět nadzemních podlaží. Jedna ze stran se však má tyčit až do výšky osmi podlaží. Projekt počítá nejen s ubytovací kapacitou, ale také velkými manažerskými byty a částí pro obchod a služby.

„Zároveň zahrnuje stavbu parkovacího domu, který by vyřešil kapacitu pro hotel, ale byl by zčásti také pro veřejnost. Podle jedné varianty by to mohlo být 40 a podle druhé až 70 míst pro návštěvníky polikliniky a rezidenty. Měli jsme tu mnoho záměrů na zástavbu parčíku, kterou povoluje územní plán, ale tenhle je nejlepší,“ míní šéf architektů.

Lidem z okolí se však záměry hoteliéra nelíbí. Protestují především proti případnému kácení vzrostlých stromů. „Dřív se stavěly králíkárny, ale aspoň mezi nimi vznikala zeleň. Teď se buduje luxus, ale beze stromů. Podle projektu by mělo přijít pryč asi jenom pět břízek, ale tomu nikdo nevěří,“ řekl majitel vinného šenku v parčíku určeném pro zástavbu, který si nepřál zveřejnění jména.

Odmítl však, že by se bouřil kvůli živnosti. „Šenk je dočasná stavba. Můžu dostat výpověď kdykoliv a do dvou měsíců to musím vyklidit. Žiju s tím už deset let,“ dodal. Pokud majitel hotelu získá pozemky, kácení v parčíku už zřejmě nikdo nezabrání. Odbor životního prostředí magistrátu dal podle Brůny projektu zelenou.