Tříhvězdičkový hotel Alessandria v Hradci Králové patří k největším hotelům ve městě. Celkem nabízí 112 pokojů a v nich 230 lůžek. „Částečně jsme modernizovali ještě před covidem, ale využili jsme pro další zlepšování našich služeb i dobu, kdy nás v podnikání omezovala pandemie,“ vysvětlujeme majitel a ředitel hotelu Jan Aleš. Hradec Králové podle něj není typický turistický cíl. Velkou část klientů hradeckého hotelu tak tvoří kongresoví hosté. „Kdybychom si netvořili rezervy ještě před covidem, tak by to pro nás bylo horší. Stát začal poskytovat kompenzace až po několika měsících a my jsme toto období vyplnili rekonstrukcí ubytovací kapacity. Měnili jsme například obklady v koupelnách, sanitární zařízení, upravovali telefonní rozvody,“ říká ředitel Alessandrie Aleš.

Problém ale je, že hodně zkušených zaměstnanců opustilo restaurační průmysl. V nejisté době hledali jistoty v jiných oborech. „Ať už to byli kuchaři, číšníci nebo servírky. Nám se ale podařilo naše zaměstnance udržet a ti, kteří v nejhorší dobách odešli, se většinu vrátili.“

Inflace a rostoucí ceny vstupů ale znamenají zdražování. „Ceny upravujeme průběžně, podle toho jak rostou ceny vstupních surovin. Ať už je to pivo, potraviny, energie a hlavně plyn,“ vysvětluje Jan Aleš. Už koncem roku hotel zdražil o 10 až 12 procent: „Musím stanovit ceny na celý rok. Nemůžu několikrát za rok zdražovat, to by bylo nekorektní.“

Letošní sezónu pak vidí optimisticky: „Ještě leden a únor byly slabší, ale teď už je to výrazně lepší. Lidé si u nás rezervují termíny na festivaly a konferenční turistika se už také rozbíhá. Loňské léto ale bylo také dobré, pak ale přišla další omezení,“ připomíná Jan Aleš fakt, že covid a s ním spojená omezení pro jeho byznys stále hrozí.

Rybník Cikán je kilometr od domova. Tady policisté objevili tělo po 30 hodinách pátrání.
Senior vyklouzl z hradeckého domova, po 30 hodinách byl nalezen mrtvý

Na opačné škále ubytování je kemp Stříbrný rybník na okraji východočeské metropole. Ten patří městu. Do konce května využívali osm desítek lůžek ve zdejších chatkách uprchlíci z Ukrajiny. Pro ně se už podařilo zajistit regulérní ubytování, říká ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán: „Rekreační chatky jsou určené na týdenní pobyty. Nejsou vhodné na dlouhodobé ubytování. Není tam pračka, je tam pouze jeden vařič.“

Od května se v kempu naplno rozeběhla sezóna a kalendář tady mají naplněný akcemi. „Kemp provozujeme třetí rok, vlastně jsme měli v posledních dvou sezónách otevřeno jen od června. Chatky a pevné stavby jsou prakticky zamluvené od května do začátku září. Už odmítáme školní pobyty pro pobyty ve stanech,“ říká Milan Zerzán. Kemp má kromě chatek a stanů také 120 míst pro karavany: „Jezdí už nyní, věřím, že v létě bude kemp obsazený.“ Kemp, jehož součástí je přírodní koupaliště, těží i polohy na okraji Hradce Králové. Přitom ale sousedí s rekreačními lesy, které nabízí vyžití sportovcům.

Také Stříbrný rybník se snaží své služby vylepšovat. Opravil halu pro pořádání akcí a svateb a místní restaurace už nebude jídlo dovážet, ale bude si vařit sama. Zdejší letní kino pak nabídne nejen filmy, ale i koncerty a divadla.

Ceny kemp zvyšoval už loni v září zhruba o 10 procent. To se ale týkalo hlavně ubytování v chatkách. „Karavanisti si připlatí za elektrickou přípojku, letos to bude 150 korun za den. Cenu za karavan jsme ale neměnili. Elektřina citelně zdražila, hodně jsme investovali. Ceny máme srovnatelné konkurencí,“ myslí si Milan Zerzán.

S realitou rostoucích energií se snaží kemp bojovat modernizací. Vodu tady ve velké míře už ohřívá slunce a chystá se instalace fotovoltaiky.