Výzkum Asociace českých cestovních kanceláří a agentur také potvrdil, že sousední Pardubický kraj stále patří mezi tři nejméně navštěvované regiony v zemi.

Královéhradecký kraj se v žebříčku návštěvnosti domácích turistů pyšní třetím místem, ovšem stejně jako tři další kraje si v počtu návštěvníků v roce 2007 pohoršil.

„Lákadlem nejsou pouze hory, ale také například zoo ve Dvoře Králové,“ říká krajský radní odpovědný za cestovní ruch Helmut Dohnálek.

Jak je na tom přímo hradecký okres? „Hradec Králové se prezentuje především kongresovou turistickou,“ konstatuje Dohnálek. Má to však velký háček. Pro samotné akce může nabídnout centrum Aldis, ale problém je v nedostatku kvalitních hotelů. „Ty v Hradci opravdu chybějí. Máme s tím mnohdy velké potíže,“ potvrzuje krajský radní.

Krajská metropole však podle Helmuta Dohnálka má co nabídnout i běžným turistům. „Koná se zde řada jednorázových akcí, které přilákají velké množství lidí, jako například hudební festivaly. Nyní se navíc do Hradce vrací letecký den,“ doplňuje radní Dohnálek.

Královéhradecko vloni navštívilo 635 tisíc českých turistů, což je ovšem o 4,3 procenta méně než předchozí rok. Návštěvníků ubylo nepochybně především kvůli dvěma posledním relativně teplým zimám. (mb)