Češi jsou mimo jiné proslulí tím, že se snad z celého světa nejvíce věnují houbaření. Řekněte sami, kdo z Vás si párkrát do roka nevyrazí do lesa na houby? A jistě mi dáte za pravdu, že i Vám se občas stalo, že jste se v lese setkali s houbou pro Vás zcela neznámou. Jednou z příležitostí, jak se seznámit s novými druhy hub, či nechat si určit neznámé nálezy je XXIV. výstava hub v Chocni. Co vlastně bude možné od pátku do neděle v Choceňském zámku spatřit, nám poví místopředseda Choceňského mykologického klubu Jan Kramoliš.

Výstava, která v pátek začíná, je v pořadí již čtyřiadvacátou, jaké zajímavosti jsme mohli shlédnout na těch třiadvaceti předešlých?
V loňském roce jsme zaznamenali nález poměrně nehojného hřibu dřevožijného, který nám na lokalitě vydržel až do výstavy. Ze stejného místa jsme měli i velice vzácnou čirůvku obrovskou a rozsáhlou kolekci lošákovitých hub, které jsou na našem území nalézány spíše zřídkavě.

Návštěvníci Vám mohou donést jim neznámé houby na určení, setkali jste se díky tomu s nějakou kuriozitou?
Překvapivě velice často. V loňském roce nám lesní dělník přinesl k identifikaci hřib rubínový, který byl prvonálezem pro Pardubický kraj. Návštěvníci také často nosili krásné, ale bohužel nejedlé hřiby medotrpké.

Jaký počet vystavených druhů hub můžeme podle Vás očekávat?
Vloni jsme vystavovali přibližně 440 druhů, letos bychom chtěli, a počasí nám zatím přeje, návštěvníkům prezentovat druhů ještě více.

Vaše výstava trvá tři dny, co děláte pro to, abyste houby udrželi v co nejčerstvějším vzhledu?
Snažíme se houby v rámci našich možností pravidelně obměňovat. Jsou i druhy, které vydrží celou výstavu, např. tolik návštěvníky žádaný vatovec obrovský, který mohou lidé znát i pod názvem pýchavka obrovská. Naproti tomu muchomůrky a suchohřiby musíme měnit každý den.

Co je pro návštěvníky největším tahákem na Vaši výstavu?
Houbaře zajímají hlavně hřibovité druhy, nejmenší návštěvníci vyhledávají muchomůrky červené, bez kterých by výstava nebyla pravou mykologickou výstavou. Zájem je též o naše jedovaté houby - muchomůrku zelenou, závojenku olovovou, hřib satan a další. U mládeže pak převládá zájem halucinogenní houby z rodu lysohlávka.

Vedete si nějaké záznamy o nalezených houbách?
Náš mykologický klub eviduje všechny vzácné houby a dále pak sleduje některé zajímavé lokality v Pardubickém kraji. Některé údaje také předáváme státním orgánům a institucím zabývajícím se životním prostředím.

Co když najdu neznámou houbu mimo termín Vaší výstavy, určí mi ji někde?
Každé pondělí až do 29. listopadu funguje na zámku v Chocni od 16 do 18 hod. bezplatná mykologická poradna, kde Vám houby určíme. Máme tam vždy i menší výstavku z hub donesených našimi členy a dalšími zájemci, k vidění tak bývá i stovka druhů.

Nezbývá mi, než Vám popřát aby vydrželo počasí a rozmanitost vystavených druhů byla co největší.
Děkuji.