Co má společného Muzeum východních Čech a Podorlický skanzen v Krňovicích? Obě místa jsou turisticky atraktivní. A co například vojenský hřbitov v Kuklenách a Černilov? Všechny jmenované lokality mají jednu společnou věc. Je jím ukrytá krabička nebo chcete–li poklad, kterému se říká cache (česky keš) a jsou součástí celosvětové hry jménem geocaching.

Na Hradecku se takových krabiček ukrývá více než tři sta. Pro představu: v České republice je schovaných skoro 25 tisíc pokladů, z toho více než 1600 v Královéhradeckém kraji, a na celém světě je v současné době téměř 1,5 milionu aktivních keší, které hledá přes pět milionů lidí. V České republice je zaregistrováno téměř devět tisíc hráčů.

Co je to vlastně geocaching ?

Geocaching je v podstatě turistická hra, ke které hráč potřebuje přístup na internet, zařízení s GPS navigací a volný čas. Jsou i tací nadšenci, kteří si vystačí s mapami dostupnými na internetu, ale pokud se člověk chce hře věnovat více, tak je určitě nutná satelitní navigace, kterou dneska mají i běžné mobilní telefony.

Princip hry je jednoduchý. Někdo ukryje na zajímavém místě krabičku, ve které musí být minimálně papír, kam se nálezci zapíší. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Když jsou úspěšní, opět se na webových stránkách zapíší, že keš nalezli.

Proč lidé pobíhají po lese a zmateně hledají krabičky?

Keše by se měly nacházet na nějakém zajímavém, turisticky atraktivním místě. O některých většina z lidí nemusí mít ani povědomí. Zakladatel skrýší chce něco ukázat, samotná keš je už potom spíš bonus. S tím, jak se počet keší zvyšuje a zakládají je často i lidé bez zkušeností, tato původní podmínka už někdy neplatí. Vyplatí se proto číst informace a poznámky ostatních hledačů. Snadno se z nich pozná, kdy je keš nesmyslná a nemá smysl se na ni vypravovat.

Geocaching vznikl po odstranění umělé chyby v GPS navigaci

Počátek geocachingu se datuje do roku 2000, kdy se na začátku května vláda Spojených států amerických rozhodla vypnout umělou chybu zavedenou do systému GPS. Do té doby měly přístroje s přesností lokalizace polohy s odchylkou padesáti metrů. Po vypnutí chyby se přesnost zvýšila na řádově metry.

Už následující den umístil Dave Ulmer do lesa v Oregonu schránku a zveřejnil její souřadnice. Kdo ji našel, mohl si z ní něco vzít a zanechat něco svého. I to je vlastně filozofie celé hry. Nejen najít krabičku a zapsat se do ní, ale pokud si z ní vezmu jakoukoliv věc, tak za ni dám odpovídající náhradu.

Očima autora

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že do té doby, než jsem našel zálibu v geocachingu, tak mě na nějaké dlouhé procházky nikdo nedostal. V současné době jsem schopen jít za deště, vichřice i vánice několik kilometrů, abych na konci našel kýžený poklad. Ovšem někdy se taky nedaří a krabičku nenajdu. Při „lovu“ zejména ve více lidech se zažije spousta zábavy. Dodnes vzpomínám na akci, při které jsme v několika lidech vyrazili ve tři ráno ke kostelu v jedné vesnici. Nemohli jsme poklad najít, takže jsme se na místě zdrželi celkem dlouho. To už si nás všiml nějaký občan, který na nás začal svítit velkou baterkou. I přes jsvou velkou odvahu nás nechytil. Naštěstí už jsme měli keš zapsanou.
Typy nejběžnějších keší

Tradiční keš je nejběžnějším typem keše. Jedná se o fyzickou schránku, jejímž základním rysem je, že se nachází přímo na místě, udaném souřadnicemi v záhlaví zadání.

Multi-keš se skládá ze dvou nebo více částí. Je mnoho variant, ale většinou multi-keš obsahuje návod a výpočet k nalezení další keše. Na základě zjištěných indicií dosadíte čísla do vzorce. Z toho vám vyjdou souřadnice, kde se ukrývá finální krabička.

Mystery (neznámá) keš je taková cache, kde nejsou udány souřadnice a geocacher je musí získat nějakým výpočtem, vyluštěním šifry, hádanky, vyhledáním v pramenech, zjištěním souřadnic v jiné keši či keších nebo jinak.

Earthcache je zvláštní typ virtuální keš, jejímž posláním je vzdělávání v geologii. Zakládá se v místech s geologickou či jinou zajímavostí týkající se Země. Narozdíl od předešlých typů se zde nejedná o fyzickou krabičku, ale jejím posláním je vzdělávat hráče.

Typů keší je spousta, ale tyto čtyři jsou v České republice nejvíce rozšířené.