Část severních teras v historickém centru krajského města je kvůli hrozícímu sesuvu už roky zavřená. Zátarasy ale pro lidi nepředstavují překážku. V době konání festivalu Divadlo evropských regionů, který letos vypukne v pátek 22. června, i přes uzavřené terasy proudí tisíce lidí. Neuvědomují si, že další narušení statiky může vést ke zhroucení hradeb.

„Část teras je uzavřená kvůli bezpečnosti lidí, nikoliv kvůli našemu rozmaru,“ zdůraznil Ivan Čakány z Technických služeb Hradec Králové. Zábrany jsou pouze v místech, která jsou nejohroženější, a opravdu není radno na ně vstupovat. „Jsou to místa, která nemůžeme otevřít pro lidi, jelikož by se reálně mohla sesunout,“ podotkl Ivan Čakány. Technické služby zátarasy průběžně kontrolují, pracovníci technických služeb se ale často setkávají s tím, že jeden den zábrany opraví a druhý den jsou opět poničené.

Cihly z hradeb zavalily tři auta

Pokud by se hradby opravdu začaly hroutit, mohlo by to mít ničivý dopad. Hradečané se o tom ostatně mohli sami přesvědčit v roce 2011, kdy se sesunula část hradeb vedle Adalbertina a cihly poškodily tři zaparkovaná auta. „Shodou okolností jsem u toho byl. Naštěstí se při sesuvu nikdo nezranil, viděl jsem ale, jak terasy projely auty skrz naskrz,“ popsal nešťastnou událost Ivan Čakány.

O to, aby se lidé zavřeným terasám vyhnuli, žádá i Barbora Holanová, ředitelka Open Air Programu, což je část divadelního festivalu. „Prosila bych, aby tudy lidé nechodili, jinak za nějaký čas tuhle akci nebudeme moci dělat, protože v době konání festivalu je to na naši zodpovědnost. Část teras je zavřená i kvůli bezpečnosti návštěvníků, navíc přímo pod hradbami máme stánkaře, na které by se hradby mohly zhroutit,“ vysvětlila ředitelka a dodala, že lidé mohou směrem na náměstí chodit přes Kavčí plácek nebo kolem Klicperova divadla.

Od loňska se podle Ivana Čakányho stav severních teras radikálně nezměnil. Spodní schodiště vedoucí na Kavčí plácek však technické služby raději podepřely. „Schodiště bylo zabezpečeno panely, protože je v ohroženějším pásmu,“ prozradil Ivan Čakány. Posudek statiky severních teras se dělá jednou za půl roku, většinou po zimě a po létě.

Severní terasy čeká demolice

Severní část hradeb na přestavbu čeká roky a je jasné, že pouhá oprava už stačit nebude. Severní terasy bude nutné zbourat a postavit znovu. Demolice bude nutná i kvůli tomu, že terasy mají být bezbariérové. „V brzké době by se mělo požádat o územní rozhodnutí,“ informoval o aktuální situaci vedoucí investičního odboru Valentýn Avramov.

Bourat se ale bude až za několik let. „Myslím, že realizace projektu by se mohla zahájit po třech letech,“ prozradil Deníku už dříve náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich. Valentýn Avramov takový optimista není: „S realizací se začne tak za čtyři pět let.“ Přestavba by měla přijít odhadem na 150 až 200 milionů korun, částku upřesní další stupně dokumentace.

Vlhkost a kácení

Projektant severních teras, firma Projektil, je známý již od roku 2012. V průběhu projednávání dokumentace se ale přišlo na to, že je nutné do projektu zahrnout i Žižkovy sady, kde mají vzniknou objekty, které by měly svést vodu ze svahu, aby nedocházelo k sesuvům. Průtahy způsobily i stížnosti na kácení stromů. Nakonec město přistoupilo na kompromis - kácet se bude, ale v rozumném rozsahu.

Severní terasy vznikaly od počátku 20. století do třicátých let. Výraznější rekonstrukce se dočkaly v sedmdesátých letech. Sady ve stylu francouzské ozdobné zahrady byly založeny v letech 1905 - 1907. Projekt pocházel z pera zahradního architekta Františka Thomayera. Architekti z vítězné firmy Projektil mají na svědomí i Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové, v roce 2009 za ni dostali titul stavba roku.