Stavbaři nyní budovu dokončují a připravují i místo, kde bude unikátní archeologický nález v hejtmanství vystaven. Bude přesně na místě, kde jej archeologové našli. Uvedl to mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Objevená takzvaná parkánová bašta byla součástí tří linií opevnění, které město chránily před více než 500 lety.

Dochovaná část bašty z opuky má tvar půlměsíce o průměru kolem sedmi metrů. Je asi jeden metr široká a dosahuje výšky od jednoho do dvou metrů. Lidé exponát uvidí osvětlený za sklem u budoucí recepce hejtmanství. Vědci při stavbě našli ještě část pravěké dřevohliněné hradby, jejíž stáří se odhaduje na zhruba 3000 let.

Tento nález stavbaři ponechali také na svém místě a zalili jej do speciálního betonového pouzdra. Kvůli uchování obou nálezů se musel změnit projekt celé stavby, zejména v části nových podzemních garáží. Nález hliněné hradby podle archeologů potvrdil, že hradecký pahorek u soutoku Labe s Orlicí lidé obývali již v pravěku.

"Uchování klíčových nálezů středověké bašty a části pravěkého opevnění je jednou z cest, jak toto dědictví předat i našim potomkům," řekl archeolog Radek Bláha, který výzkum v pivovaru vedl.

 

Výstavba nového sídla kraje by měla skončit v říjnu. Krajští úředníci a další instituce by se do nových prostor měli začít stěhovat v listopadu a prosinci. Hodnota stavby činí 1,5 miliardy korun, je největším investičním projektem kraje.

Stavbu od jejího počátku kritizují opoziční krajští zastupitelé z KDU-ČSL. Obávají se, že kraj kvůli tomu bude muset omezit výdaje na zdravotnictví, školství a dopravu. Představitelé koalice v čele s ODS to odmítají.