Máte také tip?
Víte vy sami o nějaké bariéře ve městě či pro kočárky a handicapované špatně přístupném místě? Magistrát žádá o pomoc při jejich zmapování. Své tipy i s fotkami můžete posílat na adresu: bariery.hk@mmhk.cz. Jen loni lidé poslali desítky připomínek, které se právě v nejnovější aktualizaci mapy také promítly. „Budeme rádi za informaci o tom, které objekty by lidé rádi navštívili, ale brání jim v tom právě různé bariéry. Uvítáme jakékoliv věcné připomínky na toto téma," vzkazuje z magistrátu vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Marek Šimůnek.

Nově mapa přináší přesnější informace především o přístupnosti fakultní nemocnici a poliklinikách. Aktualizace se dotkla i dalších přechodů a zastávek MHD ve městě. S tvorbou a aktualizací mapy pomáhají osoby nanejvýš povolané, a to ty, které s bariérami ve městě bojují dnes a denně: „Kdo jiný, než právě lidé se zdravotním postižením mohou magistrát na nedostatky upozornit a navrhnout řešení," myslí si náměstkyně primátora pro sociální oblast Anna Maclová.

Projekt mapuje trasy, na kterých leží důležitá a lidmi často navštěvovaná místa ve městě, jako jsou úřady, školy či zdravotnická zařízení. „Díky mapování vozíčkáře Zdeňka Švarce a nevidomého Jarmila Moláčka zná veřejnost první trasy popsané z pohledu vozíčkáře i nevidomého. Objekty jsou podobně jako u barev semaforů rozděleny do tří kategorií. Objekty přístupné jsou vyznačeny zeleně, částečně přístupně oranžově a nepřístupné červeně. dodává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Michaela Zumrová