„V interiéru věže mezitím proběhne oprava omítky v 10. patře, servis a oprava osvětlení a nátěr dubových schodnic. Naplánována je také 2. etapa opravy audiovizuálních technologií,“ přibližuje rozsah prací jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc.

Věž bude naposledy otevřená v neděli 1. října a pak se pro veřejnost uzavře až do listopadu.

Ohňostroj na Velkém náměstí nahradí videomapping.
Hradec přijde o novoroční ohňostroj. Opozice mluví o zelené ideologii

Právě v posledním přístupném patře památky, ze kterého se vychází na vyhlídkový ochoz, jsou omítky místy vlhké a jsou na nich ošklivé skvrny. Problém se objevil hned po rekonstrukci věže před osmi lety.

„Město problém reklamovalo hned od začátku. Bohužel to dopadlo tak, že pět let po dobu záruky se to průběžně reklamovalo. Stavební společnost BAK na to vždycky odpovídala, že se musí počkat, až omítky vyschnou, a pak, že to opraví a nakonec uplynula doba záruky. Tak nám podstatě v tuhle chvíli nezbývá nic jiného, než to opravit,“ Miroslav Franc. Ten nechtěl kvůli připravované soutěži komentovat odhadovanou cenu oprav.

Obnovy se dočkají také audiovizuální technologie, které památkou provází návštěvníky. „Některé komponenty dosluhují, na jaře jsme udělali první etapu a teď bude druhá. Jediné, co bude viditelné pro lidi, je oprava dotykových funkcí obrazovky u věžních hodin,“ dodává Miroslav Franc.

Bílá věž se tak pro návštěvníky otevře od listopadu. Práce nemají ovlivnit říjnová zvonění na zvon Augustin 28. a 30. října.