„ČIŽP dospěla k závěru, že ze strany provozovatele zařízení došlo k závažnému porušení závazných podmínek provozu,“ odůvodnila inspekce zastavení provozu. Společnost Purum se však odvolala. Rozhodnutí tak není pravomocné a o dalším osudu zařízení rozhodne Ministerstvo životního prostředí.

„Snad rozhodne rychle, protože podle nás dochází k poškozování životního prostředí. Inspekce to řešila od dubna až do teď. Doufám, že ministerstvo se s tím vypořádá rychleji,“ řekl Deníku Hanousek.

Veřejnost podle něj často nechápe, proč radnice bojuje proti čističce. „Jde sice o bývalou čistírnu odpadních vod, nyní se ale bavíme o zařízení na likvidaci odpadů,“ vysvětlil Hanousek. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí je hradecká koalice v boji proti zařízení jednotná. Radnice má prý připravené i další kroky, které mají vést k jeho uzavření. „Podle našeho názoru je provozováno v rozporu s územním plánem,“ uvedl Hanousek.

Ten zařízení v létě navštívil. „Jsme město bez těžkého průmyslu a nechci, abychom byli popelnicí republiky a likvidovaly se u nás nejtěžší průmyslové odpady,“ řekl poté Hanousek. Podle jednatele společnosti Purum Daniela Krafta ale zařízení životní prostředí neohrožuje. „Chceme důrazně protestovat proti nařčení, že se tam zpracovávají nebezpečné odpady anebo dokonce jedovaté látky,“ uvedl před časem ve vyjádření pro Deník.

Problém má i další podobné zařízení

Do ostrého sporu s hradeckou radnicí se dostal i provozovatel dalšího podobného zařízení – čistírny odpadů Dekos. Z té v roce 2017 unikly ropné látky znečistily okolí a zahubily rostliny. Škoda byla vyčíslena na 1,2 milionu korun. Firmu Hydrogeologie Chrudim proto nedávno navrhla policie kvůli poškození a ohrožení životního prostředí obžalovat. O tom, zda se případ dostane k soudu, rozhodne státní zástupce.

Zařízení mezitím stále funguje. A krajský úřad dokonce vede řízení o povolení jeho dalšího provozu. „Přijde mi to úplně absurdní. Kontrola odboru životního prostředí navíc odhalila, že v areálu i nadále dochází k úniku ropných látek,“ podivoval se Hanousek nad postupem krajského úřadu. Rozhodnutí z kraje prý očekává v nejbližších dnech. Sám doufá, že obě zařízení brzy skončí. „Vlastně tři. Purum má totiž ještě provoz v Kuklenách,“ uzavřel.