Již po dvaadvacáté se Hradec Králové stane centrem všech milovníků divadel. Již tradiční festival Divadlo evropských regionů přiláká do východočeské metropole desítky divadelních představení, desetitisíce diváků, hvězdy českého filmu i začínající divadelníky.

K vidění bude jak divadlo činoherní, loutkové, alternativní, pohybové či experimentální, tak i to pouliční. To vše s podtitulem Spolu a srdcem.

Každoroční svátek divadla se uskuteční díky spolupráci Klicperova divadla, Divadla Drak a neziskové organizace Kontrapunkt. „Jako každý rok, tak i letos máme tu největší snahu, aby diváci zhlédli to nejlepší, co je k vidění na divadelní scéně," uvedla ředitelka hradeckého Klicperova divadla Eva Mikulková s tím, že letošní ročník přinese, alespoň co se týče Klicperova divadla, menší odklon od přídomku mezinárodní. „Naším novým cílem je divákům každý rok představit jeden významný evropský divadelní dům se svou profilovou inscenací," uvedla ředitelka.

Italská klasika

Pro diváky je nachystáno bezmála 250 představení. Co se týče činohry, tak bezesporu největším lákadlem bude představení italského souboru Picolo Teatro Milan, který v Klicperově divadle uvede notoricky známou komedii Carla Goldoniho Sluha dvou pánů.

„Tato hra měla svoji premiéru před neuvěřitelnými devětašedesáti lety, a to jeko nezávazné odlehčení na konci sezony. Vznikl však divadelní hit do každého počasí a emblém divadla samotného, který pak s hravostí a radostí goldoniovské komedie objel celý svět. A nyní máme poprvé v naší republice možnost vidět útrapy sluhy dvou pánů v tomto nejslavnějším italském představení," uvedla ředitelka Klicperova divadlaEva Mikulková s tím, že kromě činohry na hlavní scéně, tu bude i řada menších či alternativních inscenací ve Studiu Beseda.

Představení s hvězdičkou

Jednou z novinek letošního festivalu je i projekt *OFF BESEDA*, kde se ve večerních časech odehrají dvě inscenace pro diváky starší osmnácti let.

Zahálet nebude ani oblíbené Podkroví, kde se v cyklu Povídání v Podkroví představí Dagmar Pecková či Michal Horáček.

Hlavní novinkou festivalové části v Divadle Drak je tématické rozdělení jednotlivých dnů. „Každý den zastupuje jedno samostatné téma a dohromady vytvářejí obraz, který vyjevuje náš názor nejen na současné divadlo pro dospělé, dospívající, ale i divadlo obecně," informovala dramaturgyně „drakovské" části festival Dominika Šalková. TU doplnila ředitelka světoznámé loutkařské scény Eliška FInková: „Divadlo Drak se ve své letošní dramatrugii vrací k původnímu významu festivalu, kterým je oslava neboli radostné dny či velká hostina."

S podtitulem Nadechněte se s námi čerstvého vzduchu, se pak návštěvníkům otevřou ulice, dvorky a parky nesoutěžní divadelní přehlídky Open Air Program, kdy se na 25 otevřených scénách uskuteční více než dvě stovky divadelních, hudebních a doprovodných produkcí.