Poté, co hradečtí zastupitelé v březnu odmítli dohodu o narovnání se společností Prima, přistane na magistrátě v nejbližších dnech předžalobní výzva. Stavební firma se tak chce domoci odškodnění za neproplacené stavební práce a ušlý zisk. Ten vyčíslila na skoro 17 milionů korun. Ještě s minulým vedením města se pak dohodla na kompromisní částce 8,5 milionu. Nové zastupitelstvo ale vyjednanou dohodu zamítlo.

Primátor města Alexandr Hrabálek Deníku řekl, že mimosoudní vyrovnání už zřejmě není ve hře. „Není to jen tak vyplatit někomu z městské pokladny peníze. Jestliže by nás firma zažalovala, a my ten soudní spor prohráli, tak budeme mít alespoň na základě čeho je vyplatit,“ vysvětlil Hrabálek.

Křižovatka Mileta v Hradci Králové.
KOS zatáhl za ruční brzdu. Proti Miletě se neodvolá

Společnost Prima zahájila rekonstrukci ZUŠ Střezina v celkové hodnotě asi 160 milionů na začátku loňského roku. Pracovalo se ale jen pár měsíců. Spor mezi stavební firmou a tehdejším vedením města v čele s primátorem Zdeňkem Finkem a náměstkem pro investice Jindřichem Vedlichem vyvrcholil v červnu 2018. Prima odstoupila od smlouvy kvůli špatné projektové dokumentaci, magistrát zase smlouvu považoval za neplatnou kvůli neplnění závazků ze strany firmy.

Společnost Prima má přitom pro soudní spor v rukou tajný trumf. Inspekční zprávu mezinárodní certifikační a inspekční společnosti TÜV NORD. Ta uvádí, že městem předložená projektová dokumentace je špatná a pro realizaci stavby nepoužitelná.

Zatímco spor mezi magistrátem a Primou zřejmě rozhodne soud, rekonstrukce mezitím může pokračovat. Staveniště, na jehož blokování ze strany společnosti si stěžoval náměstek Bláha, už je přístupné. „Prima už městu předala staveniště,“ řekl Deníku mluvčí magistrátu Petr Vinklář s tím, že město nyní provede revizi dokumentace.

Ilustrační foto. Kuřecí řízky.
Kuřecí maso se salmonelou se opět dostalo na Hradecko