Pro letošní rok připravila hradecká radnice v tradičním svátečním programu s předstihem několik změn. Tou největší byl přesun vánočních trhů z Masarykova náměstí do samotného centra města na Velké náměstí. Zde se trhy měly uskutečnit od 11. do 21. prosince.

„Původně jsme na celou dobu konání vánočních trhů měli objednané kluziště a další atrakce především pro děti, jako vláček a kolotoč. Stánky s trhovci a s občerstvením měly být na celém prostoru mezi Mariánským sloupem a budovou historické radnice,“ popsala původní plán radnice náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová (ANO). Už teď je jisté, že plány na bohatý doprovodný program, kluziště ani další atrakce pro děti kvůli koronaviru nevyjdou.

Omezení počtu nakupujících na 1osobu na 15 metrů čtverečných
OBRAZEM: Hradečtí zákazníci se v obchodech přizpůsobují novým nařízením

O konání trhů v aspoň omezeném rozsahu v současné době město intenzivně jedná s krajskými hygieniky. Čeká také na vývoj vládních opatření. K definitivnímu zrušení trhů ale doposud radnice nepřistoupila. Jasno by mělo být nejpozději příští týden.

Změna oproti minulým rokům je i u vánočních stromů. Radnice se rozhodla snížit jejich počet ze tří na dva. Nadále budou stromy stát na historickém Velkém náměstí a na Masarykově náměstí, nově naopak nebude na náměstí 28. října. Podle náměstkyně Štayrové je každý rok těžší sehnat kvalitní vzrostlé stromy, které by mohly být umístěné do kotevního systému. Vánoční stromy pochází tradičně od soukromých dárců z Hradce Králové.

„Na Velké náměstí máme připravenou jedli ojíněnou z Pouchovské ulice, na Masarykovo náměstí bude instalován smrk ztepilý z Plačic. Převáženy a instalovány budou v úterý 24. listopadu, následující dny budeme provádět jejich výzdobu,“ uvedl Daniel Jeřábek, náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové pro městskou zeleň. Rozsvícení obou vánočních stromů je plánované na první adventní neděli. Tedy na 29. listopadu.

Metropolí Královéhradeckého kraje je Hradec Králové
Čeká parkování v Hradci revoluce? Náměstkyně chce zpoplatnění v celém městě

S ohledem na vývoj epidemické situace se ale letos neuskuteční jako akce pro širokou veřejnost s doprovodným kulturním programem. Peníze ušetřené zredukováním počtu vánočních stromů využije město k rozšíření vánoční výzdoby a osvětlení. "Přibyde například na třídě Edvarda Beneše, před základní školou Štefánikova nebo na Velkém náměstí. Letos do ní oproti loňským zhruba 800 tisícům korun chceme investovat kolem jednoho milionu,“ informovala náměstkyně Štayrová.

Kvůli pandemii koronaviru přijdou Hradečáci také o oblíbený novoroční ohňostroj. Na ten běžně chodí až 20 tisíc lidí a radnici tak vzhledem k zákazu hromadných akcí nezbylo, než ho s předstihem zrušit. Připravená pyrotechnika ale vniveč nepřijde, město už má totiž připravený ohňostroj náhradní. Výjimečně by se měl uskutečnit příští rok v červenci v rámci oslav 155. výročí bitvy u Hradce Králové.