Jak uvádí tisková zpráva k akci, první dožínkový den pod názvem Den prezentace zemědělství přiblíží žákům mateřských a základních škol zábavnou formou pěstování rostlin, chov hospodářských zvířat a ochranu přírody. Čeká na ně výstava hospodářských zvířat a možnost seznámení se s nejnovější zemědělskou technikou. Odpoledne budou následovat vystoupení hudebních skupin na dvou pódiích.

„Máme velkou radost, že se nám podařilo udržet dožínkové oslavy opět dvoudenní. Díky tomu můžeme populární formou přiblížit svět zemědělství školní mládeži a v podvečer nabídnout pestřejší společenský program,“ uvedla ředitelka regionální agrární komory Hana Pisarčíková.

Z hradeckých Farmářských trhů.
Farmářské trhy budou v Hradci opět pravidelně každou druhou sobotu

Sobotní hlavní dožínkový program nabídne návštěvníkům kromě tradiční výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky také ukázky práce s ovčáckým psem, komentovanou přehlídku skotu, prezentaci tradičních řemesel, westernové ježdění, dožínkové tržiště, prezentaci středních odborných škol zaměřených na zemědělskou a veterinární oblast nebo ukázky výcviku služebních psů městské policie. Stylovou kulisu budou tvořit stánky potravinářů a farmářů a široká nabídka občerstvení. Dojde i na vyhlášení oceněných zemědělců, potravinářů a studentů středních odborných škol.

„Královéhradecké krajské dožínky jsou svátkem zemědělství, kdy si připomínáme úspěchy spojené s koncem sklizně, bilancujeme nad výsledky a zároveň oceňujeme důležitou a nezastupitelnou práci zemědělců. Náš kraj je jedním z významných zemědělských regionů České republiky a je nezbytné, abychom zdejší zemědělskou produkci co nejvíce podporovali,“ prohlásil krajský hejtman Martin Červíček.

Ucpaná silnice u pole a něm stovky lidí, kteří si přišli nasbírat levnější brambory a cibuli.
Mela o brambory a cibuli na polích u Hradce. Lidé ušetří samosběrem tisíce korun

Návštěvníci slavností nepřijdou ani o ochutnávky regionálních potravin a vystoupení hudebních skupin na několika pódiích rozprostřených do celého areálu Šimkových sadů.

„Dožínky jsou jednou z největších akcí v Hradci Králové, kterou každoročně navštěvují tisíce lidí a město je jejím tradičním partnerem. Pro zemědělce jde o oslavu na konci sklizně, v Hradci tato událost symbolicky uzavírá sezonu velkých open air akcí. Šimkovy sady poskytnou této události krásné prostředí, které umožní spojit kulturní a společenský program s ukázkami zemědělců a chovatelů,“ doplnila hradecká primátorka Pavlína Springerová.