Unikátní projekt začíná připravovat město Hradec Králové. Je jím zelená oáza pro hrátky i výuku nejmenších, nová ekologická školka na Moravském Předměstí, která ponese název Podzámčí II.

„Kromě stovky nových míst nabídne speciálně upravenou zelenou střechu přecházející volně do zahrady, novou kuchyň i komunitní ekocentrum. Město má zatím k dispozici studii, na kterou v následujících měsících naváže tvorba projektové dokumentace. Vůbec poprvé by ale v rámci stavby městských projektů měla být vytvořena pomocí metody BIM (Building Information Modeling). Podmínky zadávacího řízení na projektanta schválila na svém zasedání rada města v polovině září, kompletní projektovou dokumentaci město plánuje mít k dispozici na konci roku 2025,“ stojí v tiskové zprávě.

Jak zdůvodňuje hradecká primátorka Pavlína Springerová, kapacita hradeckých školek je v tuto chvíli naplněná a město musí připravit do budoucna další.

„Navíc nechceme postavit jen obyčejnou školku, chceme, aby dětem, případně dalším dětským a zájmovým kroužkům, nabídla mnohem více. Plánujeme vytvořit takové prostředí, kde budou mít děti blízko k přírodě a už samotné možnosti a vybavení zázemí budovy bude mít edukační charakter. Pokud by se nám podařilo projekt zrealizovat, a to především za přispění částky z dotačního programu IROP prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace, mohli bychom se pyšnit první unikátní ekologickou školkou v Hradci,“ popisuje Springerová.

Zatím je zpracovaná studie. Ta počítá nejen s výstavbou školky, ale i dalšího zázemí a úpravou větší plochy na Moravském Předměstí poblíž mateřinky Podzámčí I.

„Nová školka by měla být vybudována jako dvoupodlažní objekt s kapacitou pro sto dětí, měly by zde být celkem čtyři třídy. Dále zde bude mít zázemí vedení a personál školky. Součástí novostavby bude také kuchyň, která by zvládla pokrýt až 250 jídel denně a mohla tak sloužit i pro přilehlou školku Podzámčí I,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek.

Upravené venkovní prostory nabídnou nové herní prvky, parkoviště i zahradu se stromy a keři. Díky tomuto projektu přibude v Hradci také další zelená střecha, stane se významným ekologickým prvkem školky, postupně by měla přecházet do zahrady. „Díky tomu budou mít děti opět o něco blíž přírodu a zároveň si tu mohou užít i spoustu zábavy. Svažitý terén mohou využít i v zimě k sáňkování, pokud tedy v Hradci napadne pořádně sníh,“ doplňuje primátorka města.

Součástí areálu bude komunitní ekocentrum, dvoupodlažní budova s rovnou střechou, kterou by měly pokrývat solární panely. Přízemí je určené pro výuku jedné třídy o kapacitě pětadvaceti dětí. „Prostory v patře by sloužily jako další zázemí pro školku, po skončení výuky ale může začít fungovat jako volnočasové centrum pro děti či pro dětské kroužky,“ dodává v tiskové zprávě náměstek Řádek.

Zahradu kolem komunitního ekocentra mají zdobit okrasné záhony, ale své místo tu budou mít a užitkové záhony, skleníky, polytechnická dílnička a další malé zahradní stavby.

Podmínky zadávací dokumentace pro vypracování kompletní projektové dokumentace schválila rada města v září, projektant by mohl být vysoutěžený na přelomu roku 2023 a 2024.

„Město pro projektování plánuje poprvé v rámci svých investic využít metodu tzv. informační model stavby (BIM – Building Information Modeling). Jedná se o proces vytváření a správy dat o budově během celé doby výstavby i poté. Projektanti budou projekt modelovat ve 3D provedení, díky kterému je celý postup stavby přehlednější a lépe se bude kontrolovat i její průběh. Navíc bude díky BIM modelu jednoduší i následná údržba,“ informovala mluvčí hradecké radnice Kateřina Rohlíčková.

Na hradeckém Moravském Předměstí vyroste ekologická školka pro stovku dětí