„Očekáváme, že Hradečáci uvidí, že nejenom auty je město živo, že můžeme chodit pěšky, jezdit na kole, koloběžce a že i centrum města může ožít alternativními způsoby pohybu,“ myslí si hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Páteční odpoledne si vedení města pro uzavření rušné hradecké třídy vybralo záměrně. „Samozřejmě, pokud bychom takovou akci udělali někde na periferii, tak by to nemělo takový dosah, takovou odezvu,“ dodala Springerová.

Gočárova třída se od náměstí Svobody až po Ulrichovo náměstí uzavřela pro dopravu od dvou odpoledne do sedmi večer. Jednu z hradeckých radiál směřujících na Prahu rozdělily kovové plůtky s břízami. Ty sem umístily Technické služby. Stromky byly z prořezů a zábranu ozdobila dílka dětí z hradeckých školek.

Policie pomohla doprovodem do porodnice.
To byla ale jízda, autu s rodičkou klestili cestu do porodnice policisté

Po půlce ulice mohly jezdit jen vozy městské hromadné dopravy. Ta byla mimochodem v pátek pro ty, kteří se prokázali řidičským průkazem, zdarma. Strážnici z Gočárovy třídy odkláněli dopravu do okolních ulic, a tak se kolony vytvořily třeba na Tylově nábřeží a ucpala se i třída Karla IV. „Akorát tím lidi naštvou. Vůbec jsem o tom nevěděl a teď tady stojím v koloně,“ rozčiloval se řidič Michal na labském nábřeží.

„Určitě každé rozhodnutí vyvolává reakce, ať už pozitivní, nebo negativní, ale my jsme asi připraveni odpovídat, nebo čelit negativním a kritickým reakcím. Samozřejmě sami situaci vyhodnotíme a řekneme si, jestli není možné ji nějakým způsobem zlepšit, variovat, ale myslím si, že je to správné rozhodnutí a že Hradečákům třeba otevřeme oči,“ reagovala Pavlína Springerová.

Cyklisté na stezce mezi Hradcem Králové a Kuksem.
Závěr týdne mobility uzavře řidičům část centra Hradce. Mohou jet zdarma MHD

Zatímco řidiči stáli v kolonách, na Gočárově třídě si lidé mohli vyzkoušet, že po městě se dá jezdit i jinak než auty. „Je možné si zde půjčit zdarma kolo, elektrokolo nebo koloběžku i vyzkoušet jiné alternativní způsoby dopravy. Připraveny jsou cyklistické závody a různé soutěže pro děti, jízda zručnosti, koncerty hudebníků ze ZUŠ Střezina či výtvarné aktivity pro malé i velké,“ dodal náměstek primátorky pro rozvoj města Lukáš Řádek.