Bude to teprve druhý obor svého druhu u nás. O Toxikologii a analýzu škodlivin přitom usilovala Univerzita Hradec Králové hodně dlouho. Ne měsíce, ale spíše roky. Teď se konečně zadařilo a už od podzimu tak na nový bakalářský obor Přírodovědecké fakulty nastoupí zhruba dvacítka studentů.

Nebylo to snadné

Garantem Toxikologie a analýzy škodlivin je docent Vlastimil Dohnal. Studenty oboru bude i učit. A to hlavně analytickou chemii a předměty, které souvisí s analýzou látek. „Jsem nadšený, že se nám obor podařilo akreditovat. Nebylo to zrovna jednoduché a o to větší radost z toho mám," netají se docent a doufá, že než se studentům podaří dokončit tříletého bakaláře, univerzita bude mít akreditaci na navazující studium.

Záběr oboru bude široký. Absolventi tak v budoucnu budou moci pracovat u hasičů, ve firmách zaměřených na ekologii nebo se uplatnit v kontrolních laboratořích. „Takové laboratoře najdete dnes skoro všude. Kontroluje se pitná voda, odpadní voda, potraviny i ovzduší. V toxikologii se přitom v Česku vyzná jen velmi málo lidí," poukazuje Vlastimil Dohnal.

Čas od času médii proběhne zpráva o přítomnosti těžkých kovů nebo plísní, které se našly v běžně dostupných potravinách, občas dojde k ekologické havárii a nebylo by to zdaleka poprvé, kdy hasiči zasahovali u úniku neznámá chemikálie do vody. Přesně to jsou situace, při kterých je potřeba odborníka na toxické látky.

Biologie i chemie

„Obor, který otevíráme, v sobě kombinuje toxikologii s biologií a fyziologií lidského těla. Studenti budou probírat jednotlivé skupiny látek a to, jak na člověka působí. Na co si dát pozor a jaké k nim existují protilátky. S tím souvisí vhodně použité ochranné pomůcky a zvládnutí první pomoci," vysvětluje docent.

Druhým nosným tématem oboru je analytická chemie. „Představte si, že se najdou těžké kovy v potravinách. Náš absolvent přijede a už přesně ví, jak se zachovat. Například to, že vzorek může odebrat jen plastovou lžičkou, protože kdyby použil kovovou špachtli, odebraný vzorek kontaminuje kovy právě z té lžičky. Zároveň ví, jakou metodu použije na následnou analýzu. Není to tedy jen o tom, že budeme v laboratoři analyzovat vzorky. Pracovat budeme i v terénu. Nejvíce praxe pak čeká studenty ve třetím ročníku," plánuje Vlastimil Dohnal. Praxi studenti navíc stráví i v různých firmách.

Studenti s ukončeným maturitním vzděláním se na obor mohou hlásit do konce letošního března. Výuka prvního ročníku oboru Toxikologie a analýza škodlivin začne během září.