Každý si najde „to svoje"

„Našim cílem je přetvářet každodenně vnímané veřejné prostory v kulturní a živá místa a zbavit se předsudků, že se tu nic neděje," stojí na stránkách projektu zaberhradec.cz. Takových sousedských „sbližovaček" naplánovali na letošek hned pět   a každý si na ní našel „to svoje". Jednou uspořádali bleší trh, jindy bazar, autorské čtení nebo ochutnávky domácích dobrot. Taky se pletlo a vyšívalo nebo hráli šachy.

Zimmarkt pod knihovnou

A pořád nemají dost – rozhodli se uspořádat i jejich zimní verzi, střechu nad hlavou jim propůjčí Studijní a vědecká knihovna.     Přesně týden před Štědrým dnem se tak můžete těšit na Sousedský zimmarkt.  „Přemýšleli jsme, že bychom chtěli stihnout ještě jednu slavnost, ale listopad a prosinec už přeci jen nejsou měsíci na vysedávání po parcích nebo náměstích. V knihovně nám dokonce moc ochotně půjčí stoly, židle i elektřinu," raduje se Natálie Barcalová z projektu ZaberHradec! „A jelikož nám v Hradci chybí nějaké pěkné trhy, kde bychom mohli nakoupit jednak kreativní a originální dárky a jednak podpořit mladé hradecké umělce, rozhodli jsme se pod knihovnou zorganizovat něco, na co bychom sami jako řadoví nakupovači dorazili," dodává. Těšit se podle ní můžete také na bazar oblečení, ručně vyráběná mýdla a výšivky. Přesně týden př sousedským setkáním se prý také bude linout vůně domácího punče a chybět nebude ani cukroví.

Vlastenecky laděné akce představují hradecké podniky, umělce i nadějné a šikovné tvůrce. Napříč kalendářním rokem jste tak na různých veřejných místech po městě mohli ochutnat třeba i exotickou kávu z místní kavárny Café Na kole.

Michaela Zumrová