„Ředitelství silnic a dálnic by nám za tuto parcelu slíbilo pozemky pod terminálem hromadné dopravy. Tam teď platíme nájem přes dva miliony korun ročně," vysvětlil primátor Zdeněk Fink (HDK).

Dostavba dálnice D11 touto koupí ale vyřešena nebude. ŘSD bude chybět druhá část pozemku o stejné výměře, která patří farmářce Ludmile Havránkové. S ní bude v pátek jednat ministr dopravy a je možné, že na mimořádném červencovém zastupitelstvu budou zástupci města jednat i o odkoupení této části pozemku. „Paní Havránková je ochotná jednat," připustil Fink.

Některým zastupitelům se ale odkup nelíbí. „Pozemky se vykupují kolem 30 korun a my nabízíme částku 1234 korun. Také by mělo logiku, abychom vykoupili části najednou?" ptal se Martin Hanousek. (ZPH)

Nejistá budoucnost se opozici nelíbila. „Teď budeme hlasovat o odkoupení pozemku za poměrně vysokou cenu a co bude dál, je ve hvězdách," prohlásil před hlasováním Lubomír Štěpán (KSČM).

Pro návrh koupit polovinu pozemku nakonec na jednání zastupitelstva zvedlo ruku 24 zastupitelů, deset se zdrželo a návrh tedy prošel.

Stále kus chybí

Stavba dálnice D11 skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem Králové, pozemek Štrosové a Havránkové je poslední parcelou, která státu chybí v plánovaném úseku D11 od současného konce dálnice k hradecké křižovatce u ČKD.

Pozemky, které vlastnila výhradně Havránková, stát již získal. Štrosová v lednu 2012 státu svou polovinu pozemku darovala. Advokát měl ale chybné zmocnění a ministerstvo financí darovací smlouvu nepřijalo.