Hradecká radnice totiž ustoupila od kompromisního plánu posunout jednání i koleje na pozemky, které by alej zachovaly. Důvodem byly nejenom možné majetkové tahanice, kdy někteří majitelé, kteří mají na „kompromisním“ koridoru své pozemky, odmítli jejich prodej, ale také plán radnice přebudovat u kolejí „dům hrůzy“ v Honkově ulici na dům s odlehčovací službou.

Na tuto stavbu již rada města schválila zhotovitele a v příštím týdnu bude výběr projednávat také zastupitelstvo. Výstavbu odlehčovací služby i plánované zavedení druhé koleje nyní podporuje většina zastupitelů města.

Ilustrační foto
Hradecká nemocnice je na čínský virus připravena

Odlehčovací služba je prioritou

„Situace se zdá být poněkud složitá, a to vzhledem k tomu, že město v zájmu zachování aleje začalo vyjednávat se Správou železnic a majiteli pozemků v zahrádkářské osadě již v roce 2016. V jednáních jsme pokračovali, ale po prověření možného nového trasování železnice jsme zjistili, že takto by došlo ke kolizi s dlouhodobým záměrem výstavby Odlehčovací služby Honkova. Zároveň jsme dospěli k závěru, že tato varianta již není možná, protože zařízení s odlehčovací službou v Honkově ulici je pro nás prioritou,“ uvedl po čtvrtečním jednání primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Toho doplnil investiční náměstek Jiří Bláha.

Podle něj všechny zúčastněné strany, tedy jak Správa železnic, tak spolek Kaštanka, počítaly v dané lokalitě s možností výstavby Odlehčovací služby Honkova. „Nyní jsme došli k závěru, že není možné ohrozit prakticky největší investiční akci se záměrem vzniku zázemí pro rozvoj sociálních služeb za posledních třicet let. Posun trati by bez ohledu na tento záměr nebylo jednoduché realizovat, jelikož majitelé pozemků na severozápadní straně železničního koridoru je odmítají prodat. Jednání se spolkem Kaštanka i nadále pokračují, ale v tuto chvíli jsme již uzavřeli možnost variantního posunu druhé koleje. Jednáme s nimi mimo jiné o možnostech přechodu železnice nebo křížení Kuklenské ulice,“ dodal Bláha.

Dle jeho koaličního kolegy Martina Hanouska však obyvatelé Pražského Předměstí výstavbou druhé koleje o zeleň nepřijdou: „Záleží nám na tom, aby v lokalitě bylo zachováno maximum zeleně. Připravujeme proto projekt výsadby nové aleje, který by zaplatilo město Hradec Králové. Stejně tak Správě železnic doporučíme vhodné náhradní výsadby v lokalitě. Tyto návrhy chci diskutovat s místními obyvateli.“

Křižovatka Mileta
Nová Mileta Hradci uleví do konce roku 2023. Vyjde na více než 200 milionů

Zástupci Kaštanky se cítí podvedeni

Čtvrteční rozhodnutí města o kaštanové aleji zástupce spolku Kaštanka šokovalo a cítí se podvedeni. „Až do čtvrtka jsme žili v domnění, že dohody platí. Ještě na začátku února jsme se s městem sešli na schůzce. Na ní jsme měli přislíbené materiály pro vyjednávání s majiteli dotčených pozemků. Ty jsme doposud nedostali,“ řekl zástupce spolku Kaštanka Bohdan Samek. Podle spolku Kaštanka je však kolem rozhodnutí města více podivností. Například informace o domu s odlehčovací službou v Honkově ulici. „Námi navrhované ideální trasování, které je v souladu s trasováním SUDOPu z konce roku, není v kolizi s výstavbou odlehčovacího centra. A to za předpokladu organizace výstavby přímo z kolejiště, bez výstavby obslužných komunikací,“ řekl Bohdan Samek. Podle spolku je problematická i městem deklarovaná neochota lidí prodat pozemky. „Tvrdit a v novinách publikovat neochotu některých vlastníků stavbou dotčené části pozemků prodat, je neopodstatněné. Náměstek Bláha dezinformuje veřejnost, přestože jím řízená komise navrhla jednání se zmíněnými majiteli, které z důvodů obstrukcí magistrátu při zajištění podkladů od Správy železnic ještě nezačalo,“ nechal se slyšet Jaromír Doležal ze spolku Kaštanka a dodal, že sám spolek s majiteli některých dotčených pozemků komunikuje a vyjednává další postup. Rozhodnutí a vysvětlení radnice překvapilo i Pavlu Laštůvkovou, která zastupuje jednoho z majitelů pozemků. „Od roku 2016 s námi město nikdy jako s vlastníky nekomunikovalo. Vše se změnilo až na podzim loňského roku, kdy jsme byli svoláni na jednání s městem. Zde ze strany SUDOPU zazněla i hrozba vyvlastnění. Od té doby však za město opět nikdo nekomunikoval,“ uvedla Pavla Laštůvková. Spolek Kaštanka chce nyní rozhodnutí města zvrátit. „Chceme, aby platily dohody. Zdá se však, že se město rozhodlo dohody porušit. Nicméně chceme dál jednat , rozhodnutí města neakceptujeme a věříme, že rozhodnutí radnice zvrátíme. Trváme na dalším jednání,“ dodal Bohdan Samek.