V prosinci nás potěší meteorický roj Geminid, k němuž letos nastanou ideální pozorovací podmínky. Tak dobře pozorovatelné budou opět až v roce 2023. Název tohoto roje je odvozen od latinského označení souhvězdí Blíženců, tedy Gemini. Právě v tomto souhvězdí mají totiž svůj radiant (místo na obloze, ze kterého zdánlivě vylétávají). Zdrojem Geminid je planetka (3200) Phaeton, která může být ve skutečnosti vyhaslou kometou. Maximum meteorického roje Geminid letos připadá na noc ze 13. na 14. prosince (v 1:30 SEČ) a Měsíc je tou dobou právě v novu, což zájemcům slibuje potenciálně pěknou podívanou.

Velmi zajímavý úkaz nám adventní čas přichystá také 21. prosince. Již kolem 17. hodiny budou obě obří planety Sluneční soustavy Jupiter a Saturn z našeho pohledu extrémně blízko u sebe, a to asi na vzdálenost pětiny průměru měsíčního kotouče. Tak blízko k sobě přitom byly naposledy počátkem 17. století a znovu budou až v roce 2080. Nenechte si tedy tuto jedinečnou nebeskou podívanou ujít, vždyť další podobná příležitost nastane až za šedesát let. Musíme nicméně doufat v bezoblačnou oblohu. Ideální pozorovací stanoviště je samozřejmě mimo větší města, kde tolik nevadí světelné znečištění.

Pokud byste mohli v prosinci vycestovat do Jižní Ameriky, státy Argentina a Chile vám nabídnou další fantastickou podívanou. Je jí úplné zatmění Slunce na jižní polokouli, které nastane dne 14. prosince a v úzkém pásu nad zmíněnými státy potrvá až 2 minuty a 10 sekund. Také obloha nad královéhradeckou hvězdárnou ale umí být nádherná a nezbývá než doufat, že si ji zase brzy budete moci prohlédnout v naší společnosti. Zaměstnanci Hvězdárny a planetária v Hradci Králové vám tímto přejí šťastný a úspěšný vstup do nového, snad již méně problematického, roku 2021!

Pro případné aktuální změny a nabídku programů v závislosti na epidemiologické situaci sledujte průběžně webovou stránku www.astrohk.cz, kde naleznete veškeré podrobnější a podstatné informace.

Vladimír Socha