Z něj se právě po celém voze line známý song Ladislava Vodičky - Řidič, ten tvrdej chleba má. „To teda má. A navíc teď i dost opuštěnej,“ glosuje píseň z pod roušky řidič, jehož osamělý koráb voní jako po letním dešti.

Ozonová vůně tu však není z prvního jarního deštíku, ale ze speciálního přístroje, který, ač vypadá jako malá přenosná pivní pípa, každý den vozy hradeckého dopravního podniku právě ozonem dezinfikuje.

Než se však za přístrojem zavřou na hodinu dveře a začne dezinfikovat autobusy a trolejbusy, procházejí všechny autokary kompletní očistou. V té vypomáhá i lux, jež jinak člověk nalezne u mol zaoceánských parníků.

„Všechny autobusy a trolejbusy, které se vracejí z trasy, procházejí hned kompletní očistou. Ta zahrnuje nejenom průjezd velkou myčkou, ale také mokrý a suchý úklid. Poté nastupuje na řadu tepování sedadel a právě ionizace,“ říká ředitel hradeckého dopravního podniku Zdeněk Abraham a osvětluje ionizační proces, který trvá cirka hodinu:

Ozon má nejlepší dezinfekční účinky

„Ozon je silně oxidační činidlo, které má ty nejlepší dezinfekční účinky. Dezinfekce vozidla proběhne během pár hodiny, kdy přibližně jednu hodinu je interiér vystaven účinku ozonu a následně přibližně tři hodiny se na zastřešených plochách důkladně odvětrává.“

Pomocníka v boji proti bakteriím, ale také proti nepořádku, našel hradecký dopravní podnik i v lodní dopravě: „Jedná se o velmi výkonný lux, který jsme pořídili v Norsku a je využíván u lodní dopravy, kde standardně nakládá obilí a sypké suroviny na zaoceánské lodě,“ uvedl ředitel hradeckého městského dopravce a pro lepší představu dodal, že například během zimní údržby vysaje tento lux z jednoho dopravního prostředku až kilo prachu a nepořádku. Takové množství však v těchto dnech díky aktuálně mírnému počasí vysavač nepojme.

Počet pasažérů klesl o 80 procent

I Zdeněk Abraham si je vědom, že „jeho“ řidiči jsou nyní jedni z nejosamělejších zaměstnanců v rámci republiky: „V posledních dnech vnímáme velký odliv cestujících. Ten je až osmdesát procent. I z tohoto důvodu najíždíme od pondělí na prázdninové jízdní řády.“