Až absurdně vypadá na první pohled doba, kterou město pracuje na návratu semaforů k výjezdu z nemocnice. Ačkoliv se všichni shodují na tom, že z hlediska bezpečnosti i plynulosti provozu jsou semafory v daném místě nezbytně nutné, termín stavby se už poněkolikáté odkládá. Vrátí se nejdříve za půl roku. Tedy dva roky poté, co musely být původní provizorní odstraněny.

Dočasné semafory ve Zborovské ulici fungovaly v létě roku 2018 během rekonstrukce okružní křižovatky Brněnská. A mimořádně osvědčily. Potvrzovali to řidiči, policisté, radnice i nemocnice. „Když tam semafory byly, nestala se ani jediná nehoda. Jakmile zmizely, nehody tam hned zase začaly,“ říkal už na podzim 2018 ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička. A věřil, že se brzy vrátí.

Za návrat semaforů na křižovatku, na které před několika lety zbytečně vyhasl život mladé zdravotní sestřičky a nehody jsou zde opakujícím se jevem, proto začal ředitel nemocnice bojovat. Zastání našel i u primátora Alexandra Hrabálka (ODS). „V době opravy Brněnské křižovatky se provizorní semafory u výjezdu z nemocnice ukázaly jako nepostradatelné a velmi pomohly se zdejší průjezdností i bezpečností,“ řekl Hrabálek krátce po svém zvolení. Návrat semaforů odhadoval do polovinu roku 2019.

Složitější, než se zdálo

Jenže situace se ukázala být složitější, než politici čekali. U policistů neprošlo prodloužení doby provizorních semaforů. Kvůli bezpečnosti musí být tentokrát semafory na pevných stojanech. Přesto přesně před rokem náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) hovořil o tom, že semafory budou funkční do konce roku 2019. Ani tento termín se nestihl. A nestihne se ani poslední odhad, který řekl Deníku před třemi měsíci ředitel nemocnice. „Podle informací od vedení města se má začít s realizací v prvním kvartálu roku 2020,“ odhadoval Palička. Projekt je podle něj složitý zejména kvůli navázání semaforů na semafory na křižovatce Mileta.

V současné době město podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové dokončuje projektovou dokumentaci, jejíž součástí je smlouva o připojení odběrného místa se společností ČEZ Distribuce. Jakmile se dohodne město, nemocnice i ČEZ na všem potřebném, předá radnice projektovou dokumentaci na stavební úřad. Délku řízení podle mluvčí nelze úplně předjímat, neboť se jedná o státní správu. „Výběrové řízení na zhotovitele by ale teoreticky mohlo být vypsáno během léta,“ odhadla Šmídová. Dá se tedy snadno odhadovat, že dříve než na podzim v provozu semafory určitě nebudou.

Nové semafory budou stát zhruba 3,5 milionu korun. Zaplatit je má radnice. Nemocnice se podle svého ředitele se ale na stavbě finančně podílet nemůže.