Proslulý chirurg Christian Barnard, Peter O'Toole, Pierre Richard, Gilbert Bécaud, skupiny Smokie či Boney M, Helena Vondráčková, Karel Gott, ale i prezident Václav Havel. Ti všichni strávili alespoň jednu noc v hradeckém hotelu Černigov. Teď by ve skomírajícím hotelu mohli najít nocleh potřební. Na pondělním jednání s hejtmanem Jiřím Štěpánem nabídli kraji hotel pro volné využití během epidemie koronaviru zástupci majitele. Využít by ho mohly třeba domovy pro seniory, pokud by kvůli nákaze potřebovaly oddělit část svých klientů.

„Zatím to využít nepotřebujeme. Vnímáme to jako zálohu pro seniory a zároveň jsme domluveni, že kapacitu hotelu můžeme využít i jako případné ubytování pro dobrovolníky ve zdravotnictví a sociálních službách,“ řekl Deníku hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Domov U Biřičky v Hradci Králové.
Zavlečení nákazy se nevyhneme, tuší Lusková

„Hledáme řešení i pro lidi vykázané z domu nebo pro lidi s trvalým bydlištěm na úřadě, na které by byla uvalena karanténa.“
(hejtman Jiří Štěpán)

„Kdyby byla poptávka, můžeme v Hradci znovu otevřít pro lidi bez domova ubytovnu u letiště, která fungovala přes zimu.“
(Martin Hanousek)

Kromě zřízení náhradních kapacit pro nemocnice a domovy seniorů řeší v mnoha regionech také možnost dočasného ubytování pro lidi bez domova. Jako první takové ubytovací kapacity vyčlenily Praha a Ústecký kraj, slibují si od toho větší ochranu před šířením nákazy koronaviru. V Královéhradeckém kraji žije podle loňského výzkumu ministerstva práce a sociálních věcí celkem 762 lidí bez domova. Jejich situací už se začal zabývat krajský úřad. „Řeší to krizový štáb. Hledají se formy ubytování, konkrétní výstupy zatím nedokážu říct,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Vladimír Derner. Kraj podle něj oslovil jednotlivá města v kraji. Ta mají nyní odpovědět, jaké ubytovací kapacity jim mohou nabídnout.

V krajském městě to podle náměstka primátora ovšem zatím není potřeba. „Máme Dům Matky Terezy a záložní ubytovnu u letiště. Lidi bez domova na jedno místo stejně nahnat nemůžeme. Kdybychom to udělali, bude to naopak ještě větší riziko. Myslím si, že když jim rozdáme roušky a zůstanou rozprostření ve městě, je to bezpečnější než ty lidi kumulovat na jednom místě,“ vysvětlil Deníku Martin Hanousek, který zodpovídá za sociální oblast na hradecké radnici.

Sociální byt, ilustrační foto.
V Kuklenách vznikne sociální bydlení

Podle ředitele hradeckých strážníků Miroslava Hlouška jeho lidé rozdávají bezdomovcům roušky a poučují je o dodržování platných nařízení. „Venku přespává kolem 30 lidí v Hradci. Nemáme zkušenosti s tím, že by nechtěli spolupracovat. Problémy jsou jedině, pokud jsou pod vlivem alkoholu,“ informoval Hloušek.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník