Ráno se nad jihovýchodním obzorem bude stále ukazovat Mars. Saturn jako jediná planeta bude zcela nepozorovatelná. Jupiter začne být vidět ráno nízko nad jihovýchodním obzorem a Merkur alespoň v první polovině měsíce večer nízko nad jihozápadním obzorem. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete také na webu www.astrohk.cz v pravidelném Měsíčníku.

Planetárium či hvězdárnu můžete jako obvykle navštívit při některém z programů. Expozici ve foyer digitálního planetária stále doplňuje unikátní model lunárního přistávacího modulu z programu Apollo a další exponáty související s nedávným výročím prvního přistání člověka na Měsíci.

V sobotu 1. února se bude od 17 hodin v sále digitálního planetária konat přednáška Petra Kulhánka Fyzika a astronomie 2018 až 2019 – II, která naváže na předchozí přednášku stejného názvu. O týden později (8. února) se zde ve stejném čase uskuteční přednáška Františka Nykla s názvem Na Enfieldu Nepálem, 15. února se bude opět ve stejný čas konat přednáška Co musí zvládnout kosmonaut. Přednášejícím bude tentokrát Julius Cacka. Přednášku Michala Švandy Jaké je Slunce? můžete navštívit 22. února.

Ilustrační foto
Z Hradce dojedete skibusem až do Orlických hor

Poslední únorový den nabízí přednášku Pavla Gabzdyla Jak vznikl Měsíc? Začíná v 17 hodin.

Pořady v digitálním planetáriu nabídnou nový film Cesta ke hvězdám (středy od 18.30) a Dynamická Země (pátky od 18.30). V sobotu planetárium nabízí dětský program s novou pohádkou Lucie a tajemství padajících hvězd (pokračování pohádky Polaris; od 15 hodin) a podvečerní program s novým filmem Cesta ke hvězdám (19.00). Dne 7. února proběhne v kinosále hvězdárny od 16.30 hodin speciální program v podobě divadelního představení Prapodivná pohádka.

Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 20.30 hodin (středy a pátky) a od 21 hodin (soboty). Podrobnější informace o našich pořadech v planetáriu a hvězdárně, včetně odkazu na zakoupení vstupenek, jsou k nalezení na webu www.astrohk.cz.

Parkoviště a parkování u Fakutlní nemocnice Hradec Králové.
Nové parkoviště u hradecké nemocnice je plné, řidiči i tak těžce hledají místo

Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové