Nečekaně vstřícní byli na svém pondělním zasedání hradečtí zastupitelé vůči bývalému náměstkovi primátora Josefu Malířovi. Ten má podle rozhodnutí soudu městu začít splácet 23 milionů korun. Malíř, který byl náměstkem pro rozvoj v letech 2002 až 2010, byl loni v srpnu pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za nevýhodný nákup parkovacího domu pro město. Podle soudu způsobil škodu 33 milionů korun.

Podle schváleného návrhu zaplatí Malíř první splátku ve výši 180 tisíc korun a následně má až do poloviny roku 2026 platit městu 15 tisíc měsíčně. Tím však splatí pouze asi 1,3 milionu. Ve stejném období Malíř splácí také hypotéku na byt v Hradci Králové. Po jejím doplacení by měl byt bezúplatně převést městu. Teprve poté se s městem dohodne na dalším splácení.

Během diskuze navrhl opoziční zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM) zvýšení měsíčních splátek na 24 tisíc korun. „Při těchto splátkách by splácel dluh zhruba 120 let. Navíc zhruba za 5 let může jít do důchodu a nebude už mít šedesátitisícový plat. Z důchodu pak asi nebude schopen splácet 15 tisíc,“ řekl Štěpán. Jeho protinávrh ale neprošel.

Bývalý náměstek primátora za Volbu pro město podle soudu v letech 2007 až 2010 vědomě podával členům rady města a zastupitelstva nepravdivé a zkreslené informace se záměrem, aby Hradec Králové koupil parkovací dům budovaný soukromou firmou za 75 milionů korun. Podle pozdějšího revizního znaleckého posudku však obvyklá cena objektu byla 42 milionů. Malíř vinu vždy odmítal.