Nejvíc kamer je a také bude na Baťkově náměstí a v okolí Centrálu. Právě tudy totiž vedou cesty fanoušků z hlavního nádraží na stadiony a v létě na festivaly.

„Dlouhodobě tady dochází k poškozování soukromého i městského majetku,“ potvrzuje primátor města Alexandr Hrabálek. a dodává: „Rádi bychom rovněž měli možnost dohlédnout na bezpečnost lidí u podchodu a na frekventovaných zastávkách městské hromadné dopravy, které se v místě nacházejí.“

Dvacet let ve službě

Kamerový systém hlídá město od konce devadesátých let. Má mnoho odpůrců, kterým téměř všudypřítomné oko vadí. Strážníci městské policie si je ovšem chválí především v situacích, které potřebují jejich okamžitý a koordinovaný zásah – a těch není málo: patří k nim v první řadě útoky vandalů, potyčky fotbalových a hokejových fanoušků nebo kolize v dopravě.

Fotbalový klub v Hradci Králové rozprodává svů stadion. Uspořádal sbírku na podporu výstavby nového fotbalovho stánku.
Kontrola neúspěšných investic v Hradci zatím vázne

Ignorují parkoviště

Služeb kamer strážníci a policisté využijí také v příštích dnech a týdnech, kdy se společně rozhodli důrazně zakročit proti divokému parkování v centru města během hokejových zápasů. Místo na nedalekých parkovištích lidé často nechávají svá auta na trávnících, chodnících a dokonce i ve vozovkách, ničí městský majetek a komplikují provoz ve městě. Potvrdila to včera mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Kněžourová s tím, že další lokalitou, která by měla být v lepším dohledu městského kamerového systému, je Nový Hradec Králové. „Ale to jsou plány spíše na další léta,“ doplnila.

Rok od roku lepší

Tři nové kamery na Baťkovo náměstí a do okolí Centrálu ovšem přibudou už letos – a budou mnohem modernější než ty předchozí. „Kamery nové generace už umějí reagovat na pohyb a dokonce i přečíst poznávací značku auta v silničním provozu,“ uvádí Eva Kněžourová.

Rada města Hradce Králové v těchto dnech požádala ministerstvo vnitra o dotaci na financování modernizace kamerového systému.

Pokud město požadovanou dotaci dostane, pořízení a instalaci tří nových kamer včetně přenosových tras za milion korun zaplatí částečně ze svého (450 tisíc korun), částečně ze státního rozpočtu.

Vozidla návštěvníků hokejových utkání špatně parkují.
Stopka patří divokému parkování kolem hradeckého stadionu