Město do dnešního dne ani nevybralo zhotovitele lávky, ačkoliv se o to už třikrát pokoušelo. Dodatek má městu zajistit prodloužení termínu o další tři roky. Zatímco radnice považuje dohodu s bankou za úspěch, opoziční Piráti ji kritizují. Dohoda totiž město zavazuje i k novým povinnostem.

Město nyní musí změnit již platné územní rozhodnutí, které je propojené se stavbou sídla ČSOB. „Aby banka mohla svou budovu dostavět i bez lávky, musíme naše územní rozhodnutí změnit, což umožní částečnou změnu projektu banky pro jeho dokončení. To je jejich podmínka dohody,“ vysvětluje investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Na vybudování lávky, o jejíž potřebě někteří Hradečané pochybují, však banka dál trvá. „Podařilo se nám dohodnout posunutí termínu pro kolaudaci o tři roky a vzhledem k tomu, že se objevily další dotační zdroje, chceme vypsat nový tendr na stavební firmu, která by lávku postavila podle současného projektu,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS). Optimismus vedení města ovšem nesdílí opoziční Piráti. Dodatek podle nich problém pouze oddaluje a znemožňuje městu postavit méně nákladnou verzi lávky.

V poslední soutěži nabídl jediný zájemce o stavbu lávky podle současného projektu městu cenu 140 milionů bez DPH, což radnice odmítla. Tentokrát by 91 milionů mohla získat z evropské dotace. „Dotace by ale neměly sloužit jako prostředek k hašení neschopnosti politiků vyprojektovat a postavit lávku za přijatelné peníze,“ kritizuje pirátský zastupitel Aleš Dohnal, podle kterého bude z veřejných peněz financována další předražená stavba.